Sanat, hayatın anlamını ve yorum gücünü geliştiriyor

Sanat, hayatın anlamını ve  yorum gücünü geliştiriyor

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Güzelyurt Meslek Yüksekokulu El Sanatları Bölümü ve Geleneksel Türk El Sanatları Topluluğu işbirliği ile düzenlenen “Nöro Sanat Sergisi”nde resim, seramik ve halı-kilim-keçe eserleri beğeniye sunuldu.
 
ASÜ Kütüphanesi Sergi Salonu’ndaki etkinlikte kısa bir açıklama yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Engin Deligöz, sanatsal çalışmalara ASÜ’de her zaman büyük bir önem verildiğini söyledi. Serginin kütüphane salonunda yapılmasının ayrıca değerli olduğuna da dikkat çeken Prof. Deligöz, “Kütüphane binamız öğrencilerimiz tarafından yoğun şekilde kullanılıyor. Burası bir kültür alanı ve biz bu alanı sergi ve benzeri etkinliklerle sanatın da merkezi haline getirmek amacındayız. Çünkü sanat, hayatın anlamını ve yorum gücünü geliştiriyor. Hocalarımız ve öğrencilerimiz son derece etkileyici eserler tasarlamışlar. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz” dedi. Açılış konuşmasının ardından sergideki çalışmalara dair bilgiler veren Güzelyurt MYO Öğretim Görevlisi Deniz Gümüş, seramik, resim ve halı-kilim-keçe alanlarındaki eserlerde farklı temaların yansıtıldığını belirtti. Seramik çalışmalarında ölüm ve sonsuzluk vurgusunun ön planda olduğunu, ayrıca seramikle metal ve organik farklı materyallerin birleştirildiği eserlerin farklı bir bakış açısıyla yorumlandığını anlatan Deniz Gümüş, “Resimlerde ise renkler arasına gizlenmiş Kâbe dokuları hâkim. Sergimizin önemli bir bölümünü oluşturan halı-kilim ve keçe alanında da Aksaray’ın yerel motiflerine bir vurgu var. Şehirdeki dokuma kültürünü eserlerimizde yansıtmaya çalıştık. Bunların yanı sıra sergide görülen küçük tablolardaki ana tema ise göç. Göçmenlerin yaşadığı sorunlar, yeni bir hayat kurma mücadelesi bu eserlerin ilham kaynağıdır” dedi. Sergide yer alan eserleri, Dr. Öğr. Üyesi Rasim Soylu, Öğretim Görevlisi Deniz Gümüş, Öğretim Görevlisi Ayfer Aydoğdu, Öğretim Görevlisi Gamze Uray ve Öğretim Görevlisi Nazende Özkanlı ile öğrencileri hazırladı.
 
Eserlerin gezilmesinin ardından Rektör Yardımcısı Prof. Engin Deligöz, sergiyi hazırlayan akademisyenlere, Güzelyurt MYO Müdürü Öğretim Görevlisi Erdem Baysal da öğrencilere belgelerini takdim etti. (Haber Merkezi)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı