‘Sarımsak üretiminde markalaşıyoruz’

‘Sarımsak üretiminde  markalaşıyoruz’

Türkiye'nin önemli tarım merkezlerinden biri olan, nüfusunun büyük çoğunluğunun geçimini çiftçilikle sağladığı Aksaray’da sarımsak üretimi aralıksız sürüyor. TÜİK’in 2020 yılında açıkladığı verilere göre Aksaray sarımsak üretiminde 4’üncü sırada yer alırken, paketleme ve depolama tesisinin kurulması ile birlikte sarımsağın değerinin daha da artacağı belirtiliyor.
‘AMACIMIZ 1’İNCİ
SIRAYA YERLEŞMEK’
10 bin dekar alanda 10 bin ton sarımsak üretimi gerçekleştirildiğini aktaran Aksaray Tarım ve Orman İl Müdürü Bülent Saklav, pandemi sürecinde tarımsal üretimin durmadığını belirterek, “Sarımsak Tuz Gölü havzasında yetişen bir ürün olması nedeni ile hem aroması hem de içeriği bakımından kaliteli ürünlerimizden birisidir. Ürettiğimiz sarımsağı hem iç piyasa satıyor hemde yurt dışına ihraç ediyoruz. Amacımız 1’inci sıraya yerleşmek” dedi.
‘PATENT VE COĞRAFİ
İŞARETİNİ DE ALACAĞIZ’
Aksaray’da üretilen sarımsakların organik olduğunu belirten Saklav “İlimizin Bayıraltı bölgesi diye tabir ettiğimiz Acıpınar, Sapmaz, Baymış, Topakkaya köylerinde sarımsak üretimi yoğun olarak yapılıyor. Bunun içinde Ziraat Odası ile birlikte bir proje ortaya koyarak Konya Ovası Projesi (KOP)’a verdik. Üretilen sarımsaklarımızı paketleyip depolama işlemini yapacağız. Bu şekilde sarımsağımızın değeri daha da artacak. Bunun yanında sarımsağımızın patent ve coğrafi işaretini de almak için çalışmalarımıza kısa sürede başlayacağız. Pandemi sürecinde sarımsak insanların bağışıklık sistemini güçlendirdiği için, geçtiğimiz yıl yoğun ilgi gördü. Bu yılda şehrimizde ortalama 11 -12 bin dekar sarımsak ekimi yapıldı” diye konuştu.
‘BEREKETLİ BİR
SEZON GEÇİRİYORUZ’
Sarımsak üreticilerinden Ferda Yaman ekim ayında 6 dekar sarımsak ekimi yaptıklarını söyleyerek, “Bu dönemde çapalama işlemlerimizi yapıyoruz. Mayıs ayı ortası veya sonunda ise hasadını yapacağız. Dekardan ortalama 1,5 ton ürün hasat etmeyi elde etmeyi hedefliyoruz. Son yağan kar ise tarlalardaki sarımsağa ilaç gibi geldi ve bereketli bir sezon geçiriyoruz” diye konuştu. Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı