‘Savaş görmüş bir gazi olmaktan gururluyum’

‘Savaş görmüş bir gazi olmaktan gururluyum’

68 yaşındaki Muharip Kıbrıs gazisi Hasan Gökçe, Türk askerinin Çanakkale’de ve Kıbrıs’ta zor şartlarda savaşarak  büyük bir zafere imza attığını söyledi. Gazi Gökçe, Çanakkale Zaferi’nin 106’ıncı yılında savaş ortamı görmüş bir gazi olarak gurur duyduğunu aktardı. Türk milletinin destansı bir millet olduğunu vurgulayan Gökçe, 20 Temmuz 1974'te başlatılan Kıbrıs Barış Harekatı’na ilişkin anılarını anlattı.
Gökçe, 1973 yılında Isparta ili Eğirdir ilçesinde komando okuluna gittiğini belirterek “ Okulda 4 aylık sıkı bir eğitim aldım. Acemi birliğinde haftanın 7 günü yoğun bir eğitim gördük. 8 aylık askerken, bize bir alam geldi. Kıbrıs’ta III. Makarios kaçırılmış dediler. Bizi direk Kıbrıs’a gideceğimizi söylemediler ve Mersin’de hazır kıta bekleyeceğimizi söylediler. Askeri araçlarla Bolu’dan Mersin’e doğru yola çıktık.Araçlarla gece yarısı Mersin’e vardık. Sabaha kadar silahlarımızı temizleyip hazırladık. Sabah erkenden 35 helikopter ile Kıbrıs’a indik. Bizi orada ateş altına aldılar ve inanın mermilerden kafamızı kaldıramadık. Yerde sürünerek bir dere gibi yere girdik. Bizim oradaki komutanımız Kıbrıs’ta görev yaptığı için, bir çok bölgeyi biliyordu ve bizi doğru adımlarla yönlendiriyordu” dedi.
Daha sonra boğaz köyde taaruza geçtiklerini vurgulayan Gökçe, “Köyde sadece yaşlılar ve çocuklar kalmıştı. Onları toplayıp güvenli bir bölgeye aldık. Düşmanlar bir çok bölgeyi bombalamaya başladı. Sağ tarafta su deposu  sol tarafta ise kadife kale gözüküyordu. Komutanımız kaleye doğru tırmanmamız gerektiğini söyledi.Biz tırmanırken elbiselerimiz kamuflaj olduğu için yeşillikler arasında Rum askeri bizi görmüyordu” şeklinde konuştu.
“DENİZLE KARAYI BİRLEŞTİRDİK”
Çok zor anlar yaşadığını aktaran Gökçe, sözlerine şu şekilde devam etti : “Bazı düşman askerlerinin savaştan bir haber olarak salatalık soyduğunu görüyorduk. Komutanımız ufak tefek taaruz ateşlerinin etki etmeyeceğini söyleyerek lav silahları kullanmamız gerektiğini söyledi. Kale içerisinde düşmanlardan bir tanesinin gömleğini çıkararak sallamaya başladığını gördük. Düşman bize teslim olduktan kaleyi boşaltırken bir baktık ki yüzlerce kişi var. Asker ve sivilin karıştığını gördük. Sabri Demirbağ isimli komutanımız, Kadifekale adlı kalenin içerisindeki esirleri bırakmamızı söyledi. Deniz Kuvvetlerinin Girne’ye geldiğini fakat çıkarma yapamadıklarını öğrendik.  Saat sabah 4 ‘te taaruza geçtik ve kaleyi ateş atına aldık. Denizle karayı birbirine bağladık ve gemilerimiz hareket etti” ifadelerini kullandı.
“AĞAÇLARIN YAPRAKLARI YAĞMUR
GİBİ ÜZERİMİZE YAĞIYORDU”
Asıl savaşın Kıbrıs’ın iç bölgelerinde olduğuna değinen Gökçe, “  Mağusa bölgesinde mandalina ağaçları altında ikişer kişilik mevziler kazdık. O gün ki gibi aklımda saat akşam 23.20’de bizi bir ateşe tuttular ki mandalina ağaçlarının yaprakları üzerimize yağmur gibi yağıyordu. Ateş ettiğimiz yeri bilmeyerek karşılık veriyorduk. Tüfeğimin ucunun kıpkırmızı olduğunu gördüm. Tanklara emir verildikten sonra tankın biri 800 metreye mermi gönderdi. O mermi düşmanın cephane arabasının üzerine düştü. Kıbrıs alt üst oluyordu. Sabah ateşin geldiği yere gittik baktık ki kendi mermileri kendilerini öldürmüş” şeklinde konuştu.
“KIBRIS’TA TAM 498 ŞEHİT VERDİK”
Bu savaş kazanıldı ama ne fedakarlıklarla ne zorlu mücadelerle kazanıldı. Kafamı yastığıma koyduğum zaman her bir sahne , gözümün önünde canlanıyor. Kıbrıs savaşı için Çanakkale’nin bir bölümü diyebilirim. Çanakkale ve Kıbrıs Zaferi; vatan topraklarını korumak için şahlanan Türk Ulusu’nun muhteşem bir destanıdır. Gazilerimiz, şehitlerimiz dönmeyi düşünmediler bile. Cennet vatanın kutsal şehitlerinin ruhu şad olsun. Çanakkale Zaferi’nin 106’ıncı yılı kutlu olsun” ifadelerini kullandı. Foto-Haber: Erdi ULUKAYA

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı