Seralar bereket getirdi

Seralar bereket getirdi

Aksaray’ın Laleli Mahallesinde verimli toprakların değerlendirilmesi ve örtü altı tarımın geliştirilmesi için Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (KOP) ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü iş birliğinde hayata geçirilen seracılık projesi üreticilere bereket getirdi.
Aksaray’ın sebze ihtiyacının büyük bölümünün karşılandığı Laleli’de üretim, Ramazan ayında da hız kesmeden devam ediyor. Laleli Mahallesi’nde babalarından miras 40 dekar alandan birçok kez ürün alan Kasım Ülger ve 3 kardeşi yüzde 70 hibeli seralarında domates ve salatalık üretmenin mutluluğunu yaşıyor.
İŞİN SIRRI EMEK VE SABIR’
4 kardeş el ele vererek sebze yetiştirdiklerini belirten 62 yaşındaki Kasım Ülger, “Ailece 72 dekar alanda üretim yapıyoruz. Bizim sezonumuz Mart ayı itibariyle seralarda başlıyor. Şu anda domates salatalık ve kabaklarımız büyüyor. Dikimden 40 gün sonra ürün almaya başlıyoruz. Bu yılın ilk ürün hasadı Ramazan Bayramı’nda yerli salatalık ile başlayacak. 15 gün sonra ise yerli kabak ve domateslerimizin tezgâhlarda yerini alacağını düşünüyoruz. Sebze üretiminde emek verilirse karşılığı alınıyor. Bu işin sırrı aslında sabır. Ramazan ayı olmasına rağmen, kesintisiz üretim için günün büyük bölümünde sera ve tarlalarda ailecek ter döküyoruz” dedi.
‘KIŞIN İSE BROKOLİ İLE
 KARNABAHAR ÜRETİYORUZ’
Seralarda sebze yetiştirerek geçimlerini sağladıklarını belirten Ülger, “Kullandığımız kırmızı toprak, sebze üretimi için oldukça elverişli. Sera ve açık tarlalarda marul, maydanoz, roka, tere, ıspanak, yeşil soğan, domates, biber, salatalık ve kabak üretiyoruz. Sezona soğan, ıspanak ve ile başlamıştık. Şimdi ise domates, salatalık, biber ve kabak ile devam ediyoruz. Güz dönemi ise brokoli ile karnabahar üretimi yapacağız” diye konuştu.
 ‘MODERN TARIM VERİMLİ’
20 yıldır Aksaray halkına sebze ürettiklerini vurgulayan Adem Ülger ise “Geçmiş yıllarda tüm ürünlerimizi açık tarımdan alıyorduk. Tarım İl Müdürlüğünün tavsiyesi ile seraya yöneldik ve seranın daha çok bereketli olduğunu gördük. Kademeli bir şekilde açık tarımı bırakarak ilerleyen yıllarda tamamen seraya döneceğiz. Şu anda soğan, ıspanak ve maydanoz üretiminin sonlarına geldik. Seralarımızda ise marul, biber, salatalık ve domateslerimiz hızla büyüyor. Çapalama işlerimizi sürdürüyoruz. Havalarda güzel gidiyor. Bizden sonra bölgede birçok ailede seraya geçmeye başladı. Modern tarımda verim oldukça yüksek. Bizi modern tarıma yönlendirerek üretimimizi ve gelirimizi artıran Aksaray Tarım ve Orman İl Müdürü Bülent Saklav ile ekibine teşekkür ediyorum” diye konuştu. Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı