10 bin konuta yetecek elektrik üretilecek

10 bin konuta yetecek elektrik üretilecek

Aksaray Belediyesi’nin sürdürülebilir atık yönetimiyle projelendirdiği, 80 milyon TL değerindeki Entegre Katı Atık Depolama Tesisi’nde ilk etapta 1 Megawatt enerji elde edilecek.
Entegre Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi’nde elektrik üretim testlerine başlanıldı. Tüm alanların kurulumu tamamlandığında elektrik üretiminin yanı sıra gübre ve hammadde üretimi de yapılacak. Atıklar, çevreye zarar vermeden bertaraf edilerek enerji verimliliği sağlanmış olacak. Geçtiğimiz yıl temeli atılan tesisin tamamlanan kısımlarında
depolama işlemleri başlayarak enerji üretim testleri yapıldı.

TEST SÜRECİNE BAŞLANILDI

Atıkların ekonomiye kazandırılması adına birçok projeye imza atıldığını söyleyen Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, “Şehrimizde ömrünü tamamlayan katı atık depolama tesisinde oluşan çöpler kötü koku ve görüntüye neden oluyordu. Bizlerde göreve geldiğimiz ilk günden itibaren modern ve yenilikçi bir katı atık depolama tesisi projesi üzerinde çalıştık. 80 milyon TL değerindeki yeni katı atık depolama tesisimizi hayata geçirdik. Geldiğimiz süreç içerisinde LOT1 alanında topladığımız atıkların enerjiye dönüştürülmesi için test sürecine başladık. Tesisimiz ilk etapta 1 megawattlık enerji üretecek. Tesisimizin tüm alanlarında kurulum tamamlandığında ve yeterli katı atık depolandığında 10 bin konuta yetecek elektriği üreteceğiz. Şehrimiz için hayırlı olsun” dedi.
Aksaray merkeze bağlı Armutlu Köyü mevkiinde 377 dönüm arazi üzerine kurulan Entegre Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi Projesi Mekanik Ayırma Tesisi (Geri Kazanımı Mümkün Atıkların Ayrıştırılması), Kompost Ünitesi (Kompost-Organik Gübre Üretimi), II. sınıf düzenli depolama sahası ve Depo Gazından Elektrik Enerjisi Üretim Tesisi (Elektrik Enerjisi Üretimi) gibi ünitelerle 4 bölümden oluşuyor. (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı