‘Şiddet telafisi mümkün olmayan yaralar açıyor’

‘Şiddet telafisi mümkün  olmayan yaralar açıyor’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aksaray Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı Cansu Bülbül, “Yeryüzünde şiddet, hiç bir zaman hiç bir sorunu çözmemiştir, çözemez” dedi.
Toplum olarak şiddete eğilim sorunlarının çözülmesi gerektiğini ifade eden Bülbül, “ Toplum olarak yaralar alıyoruz. Ahlaki yara alıyoruz, vicdani yara alıyoruz, fiziksel yara alıyoruz. Psikolojisi bozuk insanlar, aileler, toplumlar yaratıyoruz. Hatta daha ileri gidip can alıyoruz. Allah’ın verdiği canı hiç kimse alma hakkına sahip değildir. Şiddete meyilli bireylerin psikolojik tedavi görmeleri ve buna teşvik edilmeleri gerekiyor. Devlet hastanelerinde ücretsiz tedavi imkânları var. Eşine şiddet uygulayan erkek, çocuğuna şiddet uygulayan anne ve baba, hayvanlara şiddet uygulayan insanların tedavi olması gerekiyor. Hatta devlet, yeni bir proje geliştirerek her vatandaşın düzenli psikolojik teste tabi tutulmasını, gerekli görüldüğünde tedavi uygulanmasını sağlamalıdır.  Bu uygulama zorunlu olmalıdır. Hatta daha ileri gidip aile kuracak bireylere aile olabilme ehliyeti verilmelidir. Bu konuda da devletin ciddi anlamda çalışmalar yapması gerekir. Şiddet sorun çözemediği gibi telafisi mümkün olmayan yaralar açıyor. Şiddet içeren ailelerde sorunlu bireyler yetişiyor. Fiziksel değildir sadece şiddetin ölçütü. Psikolojik şiddet, ekonomik şiddet, toplumsal şiddet, cinsiyetçi şiddet de şiddet türlerindendir” dedi.
Şiddetin her türlüsüne karşı olduklarını söyleyen Bülbül, “Devletin şiddeti bitirmeye yönelik, ya da her türlü şiddeti en aza indirgeyecek, kadın cinayetlerine son verecek etkili cezai yaptırımlar uygulamasını, şiddeti engelleyecek hamlelerde bulunmalarını istiyoruz” diye konuştu.
‘YAŞAMHAK” SLOGANIYLA
BİR PROJE GELİŞTİRDİK’
Mağdur olan vatandaşlara destek hizmeti verileceğini aktaran Bülbül, “ Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak, Genel Başkanımız Aylin Nazlıaka’nın öncülüğünde her türlü şiddete karşı tutumumuz doğrultusunda “YAŞAMHAK” sloganıyla bir proje geliştirdik. Şiddet gören her kim olursa bize ulaşıp destek talep etmeleri durumunda ücretsiz psikolojik destek, hukuki destek, sığınma desteği, kadın dernekleriyle iletişim desteği, karakol ve savcılık desteği, duruşma desteği, manevi destek gibi destekler sağlayarak, 7/24 saat ulaşabilecekleri çağrı merkezlerimize ulaşan her mağdura destek hizmeti vereceğiz. Kimse yalnız değil, çaresiz değil! Biz çaresiz hisseden her kardeşimizin yanındayız ve olmaya da devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
 
Kadınların erkeklere, erkeklerin de kadınlara ihtiyacı olduğunu dile getiren Bülbül, cümlesini şu sözlerle sonlandırdı “ Tabiatın kanunu budur çünkü. Unutmayalım ki her erkeği dünyaya getiren de bir kadındır. Her kadın bir erkeğin ya annesi ya kızı ya kız kardeşidir. Kadın, erkeğin hayatının diğer yarısıdır. Hayatlarınıza sahip çıkın. Hayatlarımıza sahip çıkalım. Kimse mükemmel değildir, hatasız değildir. Yanlışlarımız da doğrularımız da eksilerimiz de artılarımız da bizi biz yapan tecrübelerdir. Sevgi diliyle çözemediğimiz sorunları şiddet diliyle çözmemiz mümkün değildir. Şiddet çözüm değil daha büyük sorunların sebebidir. Şiddete hep birlikte “HAYIR” diyelim. Yaşanılabilir bir dünyayı birlikte inşaa edelim. Eşit, özgür, adil, sevgi dolu bir dünya için”. (Haber Bülteni)
 
 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı