Şiddetin anatomisi ve çözüm yolları

Şiddetin anatomisi  ve çözüm yolları

KADEM PSİKO-SOSYAL,HUKUKİ VE DİNİ YÖNLERİYLE DEĞERLENDİRDİĞİ ÇÖZÜM ÖNERİLERİ SUNULAN KAPSAMLI BİR EĞITIM SETİ HAZIRLADI
 
Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) şiddetin sebep ve sonuçlarını gösteren, çözüm önerileri sunan bir çalışmaya imza attı. Akademisyenler tarafından hazırlanan çalışmada şiddetin anatomisi çıkarıldı. Şiddete karşı eğitim seti hazırlayan KADEM, 48 ilde yüz yüze ve online eğitimler verecek.
 
Şiddetin binlerce yıldır insanlığın maruz kaldığı, çözümünün ise en zor problemlerin başında geldiğini, önüne geçebilmek ve güvenli bir toplum inşa etmeyi amaçlayan KADEM psiko-sosyal,hukuki ve dini yönleriyle değerlendirdiği çözüm önerileri sunulan kapsamlı bir eğitim seti hazırladı.
 
GÜVENLİ BİR TOPLUM
İNŞA EDEBİLMEK İÇİN
 
Küresel bir sorun olan şiddet, günümüzde de kendini ifade etmekte sıkıntı yaşayan ve öfke kontrolü sağlayamayan kişilerin gerek bireylere gerekse doğaya ve canlılara karşı yönelttiği en önemli tehdit unsuru olduğunu, kadını, erkeği, genci yaşlısı ile herkesin huzur içinde yaşadığı, her türlü şiddetin son bulduğu güvenli bir toplum inşa edebilmek adına KADEM olarak şiddetin psiko-sosyal, hukuki ve dini yönleriyle değerlendirildiği kapsamlı bir eğitim seti hazırlandığı ifade edildi.
 
KADEM, şiddeti açığa çıkaran sebepleri, şiddet türlerini ve şiddetin önlenmesine yönelik çözüm önerilerini alanında uzman isimlerin çalışmalarıyla bir araya getirdi. Prof. Dr. Aliye Mavili, “Şiddetin Psikolojik ve Sosyal Boyutları” adlı makalesi ile şiddeti, Prof. Dr. Ahmet Gökcen, Doç. Dr. M. Emin Alşahin ve Dr. Öğr. Üyesi Kerim Çakır’ın ortak çalışması olan “Kadına, Çocuğa ve Güçsüz İnsanlara Karşı Uygulanan Şiddetle Mücadelenin Hukuki Boyutu” isimli makalede ise şiddetin hukuki  yönü ele alınmıştır. “Kur’an ve Sünnet Açısından Şiddet Sorunu” başlıklı makalede ise Prof. Dr. İsmail Hakkı Ünal, şiddeti dini ve tarihsel açıdan işlemiştir.  Sorunun çözümü noktasında, Doç. Dr. Necmi Karslı “Küresel Sorun Şiddet ve Çözüm Yolları” başlıklı makalesinde şiddetin önlenmesi için eğitsel, politik, hukuki ve tıbbi bakış açılarını değerlendirerek kapsamlı çözüm önerileri sunmuştur.
 
TÜRKİYE’DE İLK KEZ HAZIRLANMIŞ
EN YAYGIN EĞİTİM SETİ
Bu çalışma Türkiye’de ilk kez bu yaklaşımla hazırlanmış yaygın bir eğitim setidir.Ele alınan her başlık,alanında uzman eğitmenler tarafından gruplara anlatılacaktır. Protokol anlaşmaları yapılan kurumlar, okullar ve 48 ildeki temsilcilikler ile yüz yüze eğitimlerin yanında dijital mecralarda online eğitimler hedeflenmektedir.
 
‘TOPLUMDA BIR FARKINDALIK
OLUŞTURMAYA ÇALIŞACAĞIZ’
 
KADEM Aksaray İl Temsilciliğinden yapılan açıklamada, “Hazırlanan bu proje ile bireylerin şiddetin çeşitli yönlerden sebep ve sonuçlarını bir bütün olarak değerlendirip kavrayabilmelerini amaçlıyoruz. Böylelikle toplumda bir farkındalık oluşturmaya çalışacağız.
KADEM olarak inandığımız değerler gereğince “herkese ve her türlü şiddete karşı” duruşumuzu bu çalışma vesilesiyle yeniden hatırlatmak isteriz”sözlerine yer verildi. Haber: Şeyda COŞAR

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı