Soğuk havalarda ahır planlaması önemli

Soğuk havalarda ahır  planlaması önemli

Soğuk havalara ve şiddetli rüzgâra maruz kalan ineklerde soğuk stresinin ve verim kayıplarının önüne geçilmesi amacıyla, çiftliklerde kış idaresine dikkat edilmelidir.
Sığırlar soğuk ve nemli havalar boyunca sağlıklı olmak ve iyi bir performans göstermek için bakıma ihtiyaç duyarlar. İyi bir yönetim programı sığırlardaki soğuk stresini azaltarak onları kışa hazırlamak için gereklidir. Böylelikle hem ekonomik olarak kazançlı çıkılır, hem de hayvanların hastalanması kontrol altına alınabilir.
Soğuk havalarda ahır planlaması hakkında bilgiler verin Aksaray Demiraslan Veteriner Kliniğinin sahibi Veteriner Hekim Numan Demiraslan: “Rüzgârı kesmek için planlanmış yapılar ve yarı kapalı barınaklar süt sığırları için hayat kurtarıcıdır” dedi.
Türkiye gibi ülkelerde hayvanların performansı ve verimi açısından sıcaklık stresinin soğuk stresinden daha ön planda olduğuna değinen Demiraslan, “Ancak, soğuk stresine duyulması gereken hassasiyet, sıcaklık stresi ile eşdeğerdir. Soğuk havalara ve şiddetli rüzgâra maruz kalan ineklerde soğuk stresinin ve verim kayıplarının önüne geçilmesi amacıyla, çiftliklerde kış idaresine dikkat edilmelidir” şeklinde konuştu.
Veteriner Hekim Demiraslan, “Kritik sıcaklık herhangi bir inek veya buzağı için vücut örtüsüne, nem durumuna, hayvanın büyüklüğüne, deri altı yağ miktarı, olumsuz şartlara maruz kalma süresinin uzunluğuna ve rüzgârın miktarına göre çeşitlilik gösterir. Kaba yemle beslenen hayvanlar yağ oranlarının fazla olması nedeniyle soğuğa serbest yetişenlere oranla daha dirençlidir. Islak vücut örtüsü hayvanın soğuktan yalıtma kalitesinin düşmesine neden olur ve hayvan kısa sürede donabilir. Hayvan ıslak olduğu durumda kritik sıcaklık yaklaşık 15 °C’ye kadar yükselebilmektedir. Kuru havada tüyler kabarık olacağından hayvanı soğuk havadan koruyan bir battaniye görevi görür. Sonuç olarak süt sığırlarından beklenen verim ancak onlara uygun değer çevre koşullarının sağlanmasıyla olasıdır” dedi. Foto-Haber: Dilara ÇİFTCİ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı