Soğuk kış günlerinde sıcak İŞKUR müjdesi

Soğuk kış günlerinde sıcak İŞKUR müjdesi

 İŞKUR NOTER KURASIYLA 114 KİŞİLİK TYP İŞÇİSİ ALIMI YAPACAK

İstihdamın korunmasına ve artırılmasına, işsizliğin yoğun olduğu zamanlarda istihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve geçici gelir desteği sağlamak üzere uygulanan Toplum Yararına Programlar (TYP) ile yeni alımlar yapılacak.
 
Aksaray İŞKUR Müdürü Mahmut Akkuş, 114 kişilik bir alım yapılacağının müjdesini vererek; “Okullarda bakım onarım temizlik işleri ve çevre düzenlemesinin yapılmasına yönelik 114 kişilik toplum yararına program düzenlenecektir. 3 ay süreyle gerçekleştirilecek programa başvurular 7 Şubat 2022, 11 Şubat 2022 tarihleri arasında İŞKUR e-şube (www.iskur.gov.tr ) veya ALO-170 iletişim hattı üzerinden yapılacaktır. İl Müdürlüğümüzce birebir başvuru alınmayacak olup başvurular sadece online olarak gerçekleştirilecektir” dedi.
 
Alımların da noter kurası ile belirleneceğini vurgulayan Akkuş; “TYP’ye başvuracak katılımcıların, başvurduğu tarihte İŞKUR’a kayıtlı ve program başvuru ve başlangıç tarihleri itibarıyla son 1 aydır işsiz olmaları, en az 18 yaşını tamamlamış olmaları; herhangi bir öğretim kurumunda öğrenci olmamaları (açık lise, açık öğretim öğrencileri hariç); emekli ve malul aylığı almamaları gerekmektedir.  Ayrıca;  bir kişi aynı gün başvuruları başlayan TYP’lerden yalnızca birisine müracaat edebilecektir.
35 yaş üstü bireyler, kadınlar, engelliler, eski hükümlüler, terörle mücadelede malul sayılmayacak şekilde yararlananlar öncelikli olup bunlar arasında öncelik sırası bulunmamaktadır. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS) göre; devam eden TYP’lerden aynı hanede ikamet edenler arasından yalnızca bir kişi yararlanabilir. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminde (ADNKS) oturan kişilerden şartları sağlayan herkes başvuru yapabilecek, ancak Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS) göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen net asgari ücretin birbuçuk katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP’ye katılamayacaktır. Yurtlar ve sığınma evleri,vb. toplu yaşam alanlarında ikamet edenler için bu şart aranmaz. Aynı adreste ikamet eden kişilerin listelerde isimlerinin olması halinde; başvuranlardan Kuruma kayıt tarihi daha eski olana öncelik tanınacaktır. Kurum kayıt tarihlerinin aynı olması halinde ise başvuranlardan yaşı büyük olan söz konusu TYP’ye katılacaktır. TYP ilanında belirtilen şartları taşımayan ya da TYP’nin aksamasına ve başarısız olmasına sebep olanlar ve Güvenlik sorgusu sonucu olumsuz çıkanlar programa başlamış olsalar dahi çıkarılırlar” diye konuştu. (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
ev yemekleri simit cafe flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası