​‘Sokakta et çektirmeyin!’

​‘Sokakta et çektirmeyin!’


Kasaplar Odası Başkanı Gani Yerli vatandaşı, mahalle aralarında, sokak başlarında kıyma çektirmemeleri ve gelişigüzel sucuk yaptırmamaları konusunda uyardı.Kasaplar Odası Başkanı Gani Yerli vatandaşı, mahalle aralarında, sokak başlarında kıyma çektirmemeleri ve gelişigüzel sucuk yaptırmamaları konusunda uyardı.
Kasaplar Odası Başkanı Gani Yerli’den yaklaşan Kurban Bayramı öncesi çeşitli uyarılar geldi. Başkan Yerli, vatandaşı, mahalle aralarında, sokak başlarında et çektirmemeleri, gelişigüzel sucuk yaptırmamaları konusunda uyardı. Yerli , “Her işin bir uzmanı olduğunu belirterek şunları söyledi: “Nasıl berber diye terziye gitmiyorsak, terzi diye de berbere gitmiyorsak, et konusunda da uzman olan meslek erbabına gitmeliyiz. Ucuz diye, yakın diye, mahalle aralarında sokak başlarında konulan et çekme makineleriyle hijyen ortamı hiç de müsait olmayan yerlerde, çekilen etlere her türlü mikropların bulaşması mümkündür. Temiz olmayan makineler, büyükbaş-küçükbaş et çekimlerinde ciddi anlamda sıkıntılar beraberinde gelmektedir.  İşin uzmanı, çekilecek olan eti, kemiğinden, sinirinden ayırır. Vatandaşlarımız bu konu da çok dikkatli olmalılar. Her şeyin başı sağlık diyoruz ama uygulamada maalesef bu konuda duyarlılık göstermiyoruz."dedi.
Kesim fiyatları belli oldu
Kasaplar Odası olarak,  Kurban Bayramı öncesinde de fiyat belirlemesi yaptıklarını, kasaplar olarak fedakârlık yaparak, bu yıl büyük baş hayvanı 400 ile 500 arası, mezbahane ise kesim ise 600 lira. Küçükbaş ise 100 lira olduğunu belirtti. Yerli her Kurban Bayramı'nda hastanelerin acemi kasaplar tarafından dolduğunu da belirterek, "Her işin bir uzmanı var. Vatandaşlarımız kurban kesme konusunda bilgileri ve deneyimleri varsa kendileri elbette kurbanlarını kesebilirler. Ama maalesef ki; ülkemizde ve şehrimizde özellikle bayramın 1. günü hastanelerimiz kendini kesen, yaralayan vatandaşlarımızla dolu. Eğer kurban kesme konusunda deneyimimiz yoksa ve doğru iş yapmak istiyorsak, işi ehline bırakmak lazım. Dinimizde bunu emreder. Kesilecek kurbana eziyet edilmemesi gerekir" dedi. Foto-Haber: Ali FURAT

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon