“Somuncu Baba kentin manevi mimarlarından”

“Somuncu Baba kentin  manevi mimarlarından”

SOMUNCU BABA KÜLLİYESİ RAMAZAN'DA DAHA ÇOK ZİYARETÇİ AĞIRLIYOR


Anadolu'nun manevi mimarlarından "Somuncu Baba" olarak da bilinen Şeyh Hamid-i Veli'nin Aksaray'da ki külliyesinde, ramazan dolayısıyla ziyaretçi yoğunluğu yaşanıyor. Hacı Bayram-ı Veli'nin hocası, âlim ve mutasavvıf Şeyh Hamid-i Veli'nin türbesinin yanına yaptırılan külliyeye gelenler, Somuncu Baba'nın hayatının minyatürlerle 12 bölümde anlatıldığı müzeyi ziyaret ediyor. Başta çevre iller olmak üzere Türkiye'nin birçok kentinden gelen ziyaretçiler, türbede duasını edip, çilehaneye girerek Somuncu Baba'nın burada yaşadığı güzellikleri keşfetmeye çalışıyor.
Vatandaşlar gün içerisinde vakit namazları için de Somuncu Baba Camisi'ne akın ederek, namazlarını açık havada eda ediyor. Türbeyi ziyarete gelenler, Somuncu Baba’nın hatırasına külliyedeki fırında pişirilen somun ekmeğini almayı da ihmal etmiyor. Ramazanda teravih namazları da külliyedeki caminin yanındaki açık alanda kılınıyor.
SOMUNCU BABA'YA ÖZEL SOMUN YOĞUN İLGİ GÖRÜYOR
Aksaray Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan,”Somuncu Baba'nın kentin manevi mimarlarından olduğunu söyledi. Türbesinin bulunduğu bölgenin Aksaray Belediyesince yeniden düzenlendiğini belirten Doğan, şöyle devam etti: "Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi her yıl uzaktan ve yakından binlerce insanın ziyaret ettiği Aksaray'daki önemli mekânlardandır. Somuncu Baba hazretlerinin kabrinin bulunduğu yerde Aksaray Belediyesinin yaptığı düzenleme ile çok güzel bir külliye oluşturuldu. Külliyede Somuncu Baba’nın hayatının panoramik olarak sunulduğu güzel bir müzemiz var. Bu müzede Somuncu Baba’nın hayatı başından itibaren kesitlerle anlatılıyor. Misafirlerimiz külliyedeki Somuncu Baba Fırını’ndan özel somun ekmeklerini alarak şehrimizden ayrılıyor."
RAMAZANIN MANEVİ HAVASINI BURADA DOYASIYA TENEFFÜS EDİYORLAR
Yılın her mevsimi Somuncu Baba'nın yoğun şekilde ziyaret edildiğini, ancak ramazan ayında farklı bir yoğunluk olduğunu anlatan Doğan, "Bölgenin özellikle ramazan ayında manevi havası daha fazla. Buraya gelenler ramazan ayında teravih namazlarını kılıyor. Özellikle dışarıdan gelen misafirler, ramazanın manevi havasını burada doyasıya teneffüs ediyorlar. Doğan, çekimleri Aksaray'da gerçekleştirilen "Somuncu Baba: Aşkın Sırrı" filminin de külliyeye ilgiyi arttırdığına dikkati çekerek, turizm firmalarının kente kültür turları düzenlemeye başladıklarını aktardı.
HACI BAYRAM-I VELİ'NİN HOCASI
Somuncu Baba'nın Anadolu'daki tasavvuf hayatının önderlerinden olduğuna işaret eden Doğan, şunları kaydetti: "Çok kıymetli öğrenciler yetiştirmiştir. Bunlardan en önemlisi Hacı Bayram-ı Veli’dir. Hacı Bayram-ı Veli’nin hocası olan Somuncu Baba hazretleri, Osmanlı'nın kuruluş dönemini ilmi ve dini yönden etkilemiş önemli şahsiyetlerden biridir. O, Hacı Bayram’ı yetiştirmiş, Hacı Bayram da Akşemseddin'i. Akşemseddin'in öğrencisi ise Fatih Sultan Mehmet'tir."
Külliyeyi ziyarete Mehmet Yıldız da büyük bir evliya olan Somuncu Baba'yı ziyaret etmek istediklerini dile getirerek, "Mübarek ramazan ayında buranın manevi havasını teneffüs etmek için geldik. Somuncu Baba'nın hayatını anlatan levhaları okuduk ve çok etkilendik. Hayatımıza biraz daha çekidüzen vermemiz gerektiğini, bu dünyanın sadece bir misafirhane olduğunu bir kez daha hatırladık." ifadelerini kullandı. Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı