Somuncu Baba ziyaretçilerini ağırlıyor

Somuncu Baba ziyaretçilerini ağırlıyor

Osmanlı’nın kuruluş yıllarında Anadolu’da yetişen Mutasavvıf Alim Şeyh Hamidi Veli diğer adıyla Somuncu Baba’nın külliyesini ilk 6 ay içinde 50 bin kişi ziyaret etti. Ziyaretçiler arasında yabancı turistler de yer alıyor.
Ervah Kabristanlığı içerisinde Somuncu Baba’nın türbesi yakınlarında bulunan Somuncu Baba Külliyesi, salgına rağmen ziyaretçilerinden ilgi görmeye devam etti. Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretçi akınına uğrayan Külliyeyi yabancı turistlerde ziyaret ediyor. Özellikle Aksaray Belediyesi tarafından yenilenen ve ziyarete açılan Somuncu Babanın hayatının anlatıldığı minyatür müzesi ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Sahip olduğu tasavvuf anlayışıyla yaşadığı döneme ve sonraki çağlara yön veren Şeyh Hamidi Veli Somuncu Baba’nın hayatı ve öğretilerinin araştırma konusu olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, “Somuncu Baba, Hacı Bayram Veli’nin, Hacı Bayram Veli Akşemsettin’in, Akşemsettin ise Fatih Sultan Mehmet’in hocasıdır. Yani Somuncu Baba sadece yaşadığı döneme değil geleceğe de yön vermiştir. Bizler, Somuncu Babanın hafızalarda daha kalıcı olmasını sağlamak için göreve geldiğimiz andan itibaren yaptığımız ilk işlerden biri de külliyemiz içerisindeki Somuncu Baba Müzesini yenilemek oldu. Müzemizde Somuncu Baba’nın hayatının en önemli kesitlerini birebir olarak minyatüre dönüştürdük ve ziyarete açtık. Külliyeye gelen kişiler müzeyi ziyaret ettiğinde Somuncu Baba’yı daha yakından tanıma fırsatı elde ediyor. Somuncu Babanın hayata bakış açısı, manevi dünyasını keşfediyor” dedi.

Tüm dünyayı etkileyen salgına rağmen külliyeyi ziyaret eden kişi sayısında önemli derece düşüş yaşanmadığını sözlerine ekleyen Başkan Dinçer, “Külliyemizi her gün yüzlerce kişi ziyaret ediyor. Salgın tedbirlerin devam ettiği 2021 yılının ilk 6 ayı içerisinde külliyemizde 50 bin ziyaretçiyi ağırladık. Ziyaretçiler arasında yabancı turistlerde bulunuyor” değerlendirmesini yaptı. (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı