‘Sorumluluk büyük,tedbirler çok basit’

‘Sorumluluk büyük,tedbirler çok basit’

Aralık ayında Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan Korona virüs, bugüne kadar 170'ten fazla ülkeye yayıldı. Türkiye' korona virüse karşı kamuda ve sosyal yaşamda hayata geçecek bir dizi yeni önlemler aldı. Dünyadaki ülkelere göre vaka sayısı az olan Türkiye'de alınan önlemler takdir topladı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan Korona virüs Bilim Kurulu toplantısının ardından alınan tedbirleri kamuoyuna açıkladı.
Türkiye'de ilk, ortaokullar ile liseler 16 Mart-23 Mart tarihleri arasında tatil edildi. Böylece ara tatil öne çekilmiş oldu. Öğrenciler ara tatil sonrası uzaktan eğitim almaya başladı. Eğitim kapsamında öğrenciler, TRT-EBA TV ve Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden eğitim görmeye başladı.
İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine Korona virüs konulu ek bir genelge gönderdi. Genelge ile 81 ilde, tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan/düğün salonu, çalgılı/müzikli lokanta/kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, internet salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları, her türlü kapalı çocuk oyun alanları, çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezlerinin faaliyetleri geçici bir süreliğine durdurulacak.
Umre'den dönenlerin bir kısmı Ankara ve Konya'daki öğrenci yurtlarında karantina altına alınıp ayrı odalara yerleştirildi. Sağlık Bakanı Koca, Umre'den dönen herkesin sağlık taramasından geçirildiğini, şüphelilerin hastaneye kaldırılıp testlerinin yapıldığını bildirdi.
Ülke dışına seyahat etme yasağı getirildi.
Toplu olarak vatandaşların bir arada bulunduğu “Taziye Evi ziyaretleri, asker uğurlamaları, mangal gibi faaliyetler geçici süreliğine durduruldu.
Milli Savunma Bakanlığı'nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, eğitim birliklerine yeni katılanlar ile temel askerlik eğitimlerini tamamlayarak yeni birliklerine katılış yapacak erbaş/erlerin 14 gün süreyle gözetim altında tutulması için gerekli tedbirler alındığı belirtildi.
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, yeni Korona virüs tehlikesi ortadan kalkıncaya kadar cami ve mescitlerde cemaatle namazlara ara verildiğini açıkladı.
Diyanet İşleri Başkanlığı cuma günü ile kandil gecesi cami ve mescitlerin kapalı tutulacağını ve Cuma namazı için sala da okunmayacağını açıkladı.
Halk Bank ve Ziraat Bankası, virüs salgınına ilişkin önlemler alındığını duyurdu. Buna göre 31 Mart'ta ödenmesi gereken kredi ödemeleri ertelenecek.
Korona virüs tedbirleri kapsamında kâğıt toplayıcılığı yasaklandı.
Futbol, basketbol, voleybol ve hentbol başta olmak üzere spor faaliyetleri geçici bir süreliğine durduruldu.
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan hamileler, yasal süt izni kullananlar, engelliler ile yönetici olmayan 60 yaş ve üzerindeki kişilerin 16 Mart tarihinden itibaren 12 gün idari izinli sayılacağını açıkladı.
Sivil Toplum Kuruluşlarının (Dernek, Vakıf ) genel kurulları ve Sivil Toplum Kuruluşlarının eğitimler dâhil insanları toplu olarak bir araya getiren her türlü toplantı ve faaliyetleri (icra-i zorunluluk gerektiren yönetim faaliyetleri hariç) geçici olarak ertelendi.
65 yaş ve üstü kronik rahatsızlığı olan vatandaşların ikametlerinden dışarı çıkmaları, park, bahçe gibi açık alanlarda dolaşmaları İl İdaresi Kanunun 11. Maddesi ve Umumi Hıfzıssıhha Kanunun 27. Maddesi kapsamında sınırlandırıldı.
Aksaray ‘da virüs salgının yayılmasını engellemek amacı ile vatandaşların toplu olarak bulunabilme ihtimali ile oto pazarları ve hayvan pazarları geçici olarak kapatıldı.
KORONA VİRÜS BİLİM KURULU
Virüsle mücadele kapsamında ilk olarak Sağlık Bakanlığı bünyesinde Yeni Korona virüs Bilim Kurulu oluşturuldu.
Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü bünyesindeki Halk Sağlığı Acilleri Operasyon Merkezi'nde 7/24 esasına göre çalışan ekipler oluşturuldu.
Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi de "Korona Danışma Hattı" kurdu ve "Alo 184" üzerinden hizmet vermeye başladı.
Önlemler kapsamında; hastalığa yönelik tanı, olası vakada uygulanacak prosedürler, korunma ve kontrol önlemleri ile ilgili bir rehber de hazırlandı.
Bu rehbere ve rehberle ilgili sunumlara, sık sorulan soruların cevaplarına, afiş ve broşürlere Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü'nün web sitesinden ulaşılabiliyor.
Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamayla, tüm personelin izinlerinin ikinci bir emre kadar iptal edildiğini duyurdu. Açıklamada, "KOVİD-19 salgını sebebiyle Genel Müdürlüğümüz, merkez ve taşra teşkilatında çalışan tüm personelin ikinci bir emre kadar yıllık izinleri iptal edilmiştir" denildi.
Bakan Koca yaptığı açıklama da hastanelere ziyaretçi kısıtlaması getirildiğini ve mesai saatleri içerisinde hastanelerde ziyaretçi kabul edilmeyeceğini duyurdu.
Aile ve Çalışma Bakanlığı ile görüşülerek, risk grubunda yer alan yaşlıların rapor süresi dolduğunda hastaneye başvurmadan ilacını doğrudan alabilmesi sağlandı. Hazırlayan: Şeyda COŞAR

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı