Sulama sezonu başladı

Sulama sezonu başladı

Çakmak, “Aksaray’ın ekonomik ve yararlı sulama yöntemleri ile diğer illere göre üretimde ilk sıralara gelmesini hedefliyoruz”

Aksaray’da insanların günlük hayatın stresi ve kalabalığından kaçıp bahçeli evlere ilgi göstermesi sulama ürünlerine olan talebi artırdı. Birçok köyde ve bahçelerde de bitki gelişimi için tarımsal sulama çalışmaları başladı. Bahar aylarının etkisini göstermesi ile birlikte sulama ürünlerine olan talep arttı.
Çakmaklar Makina işletmecisi Cabir Çakmak, damlama sezonunun başladığını belirterek sektörün şu an ki durumu hakkında önemli bilgiler verdi.
Çiftçilerin bu zamanlarda tarla işlerine başladığını aktaran Çakmak, “Devletimizin çiftçilerimize vermiş olduğu destek ile sulama ürünlerine talep arttı. Bu senenin hem bizler hem de çiftçilerimiz için verimli geçeceğini düşünüyoruz. Damlama yolu ile sulamada çeşitlerimiz geçen senelere kıyasla arttı. Damlama yoluyla sulamada ürün olarak ek borular, ana hat boruları, damlama boruları ve fıskiye çeşitlerimizle üreticimize hizmet veriyoruz” şeklinde konuştu.
‘DAMLAMA YOLUYLA SULAMAYA TALEP ARTTI’
Ziraat Bankasının üreticilere kredi desteği vermesi ile birlikte üreticinin rahat bir nefes aldığına değinen Çakmak, “Geçen seneye oranla damlamaya talep artmış durumda. Çünkü damlama hem yararlı hem ekonomik bir sulama yöntemi olarak tercih ediliyor. Aksaray’ın bu tür ekonomik ve yararlı sulama yöntemleri ile diğer illere göre üretimde ilk sıralara gelmesini hedefliyoruz” dedi.
Çapa ve ilaçlama makinelerinin artık tarımın vazgeçilmez parçaları haline geldiğini vurgulayan Çakmak, “Çapa makineleri tarımın yükünü en az seviyeye indiriyor. İlaçsız sağlıklı bir tarım ise düşünülemiyor. Çapa makineleri ve ilaçlama makinelerinde son günler ham madde sıkıntısından dolayı sorunlar yaşıyoruz. Bu sorunun en kısa zamanda çözüleceğini düşünüyoruz. Fiyatlarda ise aşırı bir artış yok fakat hammadde sıkıntısı ile birlikte yeni yeni fiyat artışları yaşanabilir” ifadelerini kullandı. Foto-Haber: Erdi ULUKAYA

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı