Sultan Abdülhamit’in sanatçı kişiliği anlatıldı

Sultan Abdülhamit’in  sanatçı kişiliği anlatıldı

 
Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Geleneksel Türk El Sanatları Uygulama ve Araştırma Merkezi (GETSAM) tarafından altıncısı düzenlenen “Sanayi-i Nefise Sohbetleri”nde, Sultan Abdülhamit’in sanatla ilişkisi hususunda bilgiler verildi.
 


 
Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Geleneksel Türk El Sanatları Uygulama ve Araştırma Merkezi (GETSAM) tarafından altıncısı düzenlenen “Sanayi-i Nefise Sohbetleri”nde, Sultan Abdülhamit’in sanatla ilişkisi hususunda bilgiler verildi.
 
Eğitim Fakültesi Amfisindeki konferansa konuşmacı olarak, Çukurova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi İslam Sanatları ve Tarihi Bölümü’nden Dr. Ayşe Ersay katıldı. Sultan İkinci Abdülhamit’in, son yıllarda -bir takım dizilerin de etkisiyle- oldukça popüler bir isim olduğunu kaydeden Ersay, hakkında yerli ve yabancı pek çok bilimsel araştırma bulunan Osmanlı Sultanlarından birisi olan Abdülhamit’in, aynı zamanda en tartışmalı sultanlardan birisi olduğunu da belirtti. Son yıllarda arşiv belgelerine dayalı, bilimsel kriterlere uygun, tarafsız ve nesnel çalışmalar yapılsa da, farklı kesimlerin Sultan Abdülhamit’i tarihsel bağlamından ve gerçekliğinden kopuk bir şekilde yorumladıklarına da dikkat çeken Dr. Ersay, “Aslında Abdülhamit tartışmaları, bir şahsiyet tartışmasının ötesinde, dönem tartışması olarak yürütülüyor. Biz bunların hepsini bir kenara bırakarak onun sanatla ilgili yanını konuşacağız” dedi. Abdülhamit’in çok iyi bir marangoz ve sanata ilgi duyan bir isim olduğunu, sanatçılığıyla da dikkat çektiğini kaydeden Ersay, “Sanatkâr ve Sanat Hamisi Bir Sultan: II. Abdülhamit” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. Konferansa, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Sanatları Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nusret Çam da katıldı ve kısa bir selamlama konuşması yaptı.
 
Amaçlarının öğrencilerle sanatı buluşturmak olduğunu söyleyen GETSAM Müdürü Öğretim Görevlisi Fatma Küçük, altı etkinlik yaptıklarını anımsatarak, “Merkez olarak çalışmalarımız sürecek” dedi. (Haber Merkezi)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı