‘Süt fiyatları acil artırılmalı’

‘Süt fiyatları acil artırılmalı’

AKSARAY ZİRAAT ODASI BAŞKANI EMİN KOÇAK, SÜT FİYATLARININ ACİL ARTIRILMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ  

Nüfusunun yüzde 80’inin tarım ve hayvancılıktan geçimini sağladığı Aksaray’da hayvancılık sektörü girdi fiyatlarına yapılan zamlar üreticileri düşündürüyor. Konuyla ilgili bilgiler veren Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, yaklaşık bir buçuk ay önce Ulusal Süt Konyesinin (USK) acil olarak toplanması gerektiği ve bir tavsiye kararı alması gerektiğini açıkladıklarını belirterek, “Maalesef USK 10 Ekim’de toplanmış ve net olmamakla birlikte 1 Ocak'tan itibaren geçerli olacak bir tavsiye kararı açıklayacağını belirtmiştir. Yeme gelen son zamlarla daha Ekim ayının başındayız ve neredeyse 3 ay var üreticimiz zor durumda. Süt fiyatları acilen artırılmalı, üreticide en düşük fiyat 3-3,5 TL arasında olmalıdır" dedi.
Başkan Koçak, çiğ süt fiyatlarının Ulusal Süt Konseyi tarafından belirlendiğine dikkati çekti. Çiğ süt fiyatlarının 15 Kasım 2019 tarihinden itibaren brüt 2 TL 30 kuruş olarak belirlendiğini, daha sonra yapılan toplantıda da bu fiyatın 2020 aralık ayına kadar sabitlendiğini anımsatan Koçak, bugün itibariyle üreticinin eline 2 TL 13 kuruş geçtiğini bildirdi.
‘EN KISA ZAMANDA YENİ
 BİR FİYAT BELİRLENMELİ’
Dövize bağlı girdi maliyetlerindeki artışlarının kontrol edilemediği bir ortamda, üretici fiyatlarının sabit kalmasının kabul edilemez olduğunu belirten Başkan Koçak, “Ulusal Süt Konseyi en kısa zamanda yeni fiyat belirlemek yeni bir tavsiye kararı için bir araya gelmelidir. Süt fiyatı sabit olmasına rağmen, yem fiyatları sürekli artış gösteriyor. Çiğ süt fiyatları 14 aylık süre için brüt 2 TL 30 kuruşta sabitlenirken, bu tarihler arasında süt yem fiyatları yüzde 15,4, saman yüzde 21,2, mısır silajı yüzde 21,1, yonca otu ise yüzde 15,2 oranında artmıştır. Maliyetlerdeki bu artışlar üreticilerimizin zor durumda kaldığını açıkça ortaya koymaktadır. 1 litre çiğ süt satan üreticimiz, karşılığında 1.5 kilogram yem alabilmeli, bunun için de üreticide en düşük süt fiyatı 3-3,5 TL arasında olmalıdır. Fiyatlar belirlenirken yemde meydana gelen artışlar dikkate alınmalı, fiyat 1,5 pariteye göre belirlenmeli, ya da maliyet artışlarını durdurmaya yönelik tedbirler hayata geçirilmelidir. Girdi fiyatlarındaki artışı kontrol edemeyen fakat üretici fiyatlarını uzun süre sabitleyen bir sistem ülke hayvancılığına ve üreticilerimize zarar vermektedir” diye konuştu. (İHA) 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı