TBMM BAŞKANI MUSTAFA ŞENTOP AKSARAY’DA

TBMM BAŞKANI MUSTAFA ŞENTOP AKSARAY’DA

‘Aksaray, Türkiye’nin sanayi ve 
istihdam üssü olmayı hedefliyor’

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Aksaray Üniversitesinin 12 projesinin toplu açılış töreni ve Aksaray Belediyesi Kadın Aktivite Merkezi Projesinin açılışı için Aksaray’a geldi.  
 Tüm alanlarda ihtisaslaşma yolunda ilerleyen Aksaray Üniversitesinin (ASÜ) 2015-2019 yılları arasında tamamlanan 12 eserin açılışı gerçekleştirildi. ASÜ konferans salonunda gerçekleştirilen toplu açılış törenine TBMM Başkanı Mustafa Şentop katıldı.
Programda bir konuşma yapan TBMM Başkanı Şentop, üniversite ve eğitimin önemine değinerek, “Medeniyet, toplumların gelişmişlik seviyesini göstermektedir. Bir toplumun medeniyet seviyesi, eğitim imkânlarının eriştiği, sağlık hizmetlerinin yaygınlaştığı, ahlak ve adalet değerlerinin yaşatılmasıyla orantılıdır. Medeniyet seviyemiz aynı zamanda dünya milletleri arasındaki yerimizi ve itibarımızı da belirtmektedir. Bu manada eğitim bizim hem davamız, hem de yaramızdır. Çok şükür ülkemizde üniversitesi olmayan şehrimiz kalmadı. Edirne’den Hakkâri’ye, Kars’tan Kilis’e kadar her şehrimizde en az 1 adet üniversitemiz var. Başta kızlarımız olmak üzere birçok evladımız ekonomik, sosyal, kültürel sebeplerle başka şehirlere gidemiyorlardı. Biz üniversiteyi dezavantajlı evlatlarımızın ayağına götürdük. Böylece büyük bir sosyal devrim gerçekleştirdik” şeklinde konuştu.
Bir dönem dünyaya nizam veren medeniyetin yeniden ihya edilmesinin bulunulan yerleri güzelleştirmekle mümkün olabileceğine dikkat çeken Mustafa Şentop, bu anlamda Aksaray’da büyük bir gayret olduğunu belirtti. Aksaray’ın, medeniyetin temelinde yatan muhabbet, merhamet ve vicdani değerlerin kültürleştiği şehirlerden birisi olduğunu söyleyen Şentop, “Mevlana, Yunus Emre, Hacı Bektaş-ı Veli, Hacı Bayram-ı Veli gibi maneviyatımızın kandilleri olan isimler bu topraklardan geçmişlerdir. Hayatını talebe yetiştirmeye adayan, Anadolu’nun manevi mimarlarından Somuncu Baba burada meftundur. Aksaray, Türkiye’nin Anadolu’daki sanayi ve istihdam üssü olmayı hedefleyen bir ilimizdir. Bir yerde sanayi ve teknolojinin gelişmesi nitelikli insan gerektirir. Nitelikli insan ise eğitim demektir. Biz de devletlerarası yarışta geri kalmamak ve milletler arasındaki itibarımızı yükseltmek için insanımızın eğitimine önem veriyoruz” dedi.
“TERÖR DEVLETİ HAYALİ KURANLARA HADLERİNİ BİLDİRDİK”
TBMM Başkanı Şentop, FETÖ terör örgütü hakkında da konuşarak, “Emperyalist devletlerin bir maşası da devletimizin içine sızan FETÖ, Fethullahçı Terör Örgütü hainleridir. Ordumuzun içine yuvalanan bu hainler de darbe yapmak sureti ile birliğimizi bozmak ve Türkiye’yi işgale hazırlamak için gayret gösteriyorlardı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısına kulak veren aziz milletimizin fertleri darbeye hayır, demokrasiye evet diyerek onlara da bu fırsatı vermedi. Türkiye’yi içeriden yıkmayı ve bölmeyi beceremeyenler bu sefer dışarıdan sınırlarımızı kuşatma harekâtına geçtiler. Suriye sınırımıza kurulmak istenen terör devletinin amacı esasen buydu. Terör devleti hayali kuran hainlere Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekâtlarıyla hadlerini bildirdi” diye konuştu.
“MİLLİ VE YERLİ SİLAH KAPASİTEMİZ YÜZDE 70’LER DÜZEYİNDE”
TBMM Başkanı Şentop, yerli ve milli silah üretiminde Türkiye’nin yüzde 70 seviyelerde olduğunu vurgulayarak, “Şu anda ordumuzun yerli ve milli silahlarımızla donatma kapasitemiz yüzde 70’ler düzeyinde. Kapasitemizi yüzde yüz seviyesine çıkartmak mecburiyetindeyiz. Bunun için kendi motor teknolojimizi geliştirmemiz, kendi uçağımızı, hava savunma sistemlerimizi, balistik füzelerimizi kendimizin yapması gerekiyor. F 35 uçağını vermiyorum, S 400 füzesini kullanamazsın deme cesaretine sahip olamayacaktır. Öyle diyenlere alın bütün silahlarınızı başınıza çalın diyeceğimizi bilirler” dedi.
“HER YENİ GÜNE BU ŞEHRE ÂŞIK BİR
ŞEKİLDE BAŞLIYOR VE ÇALIŞIYORUZ”
Törende konuşan ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin de, göreve geldikleri günlerde “yapacağız, edeceğiz” şeklinde konuşmak yerine, “eyleyerek” konuşacaklarını söylediklerini anımsattı ve 2015-2019 yılları arasında ortaya son derece önemli 12 eserin çıktığını söyledi. Bu süre içerisinde Üniversitenin fiziki altyapısının tamamlandığını kaydeden Şahin, “Biz, göreve geldiğimiz dönemde -İsmet Özel’in ifadesiyle- yavaş yavaş acele edeceğimizi söylemiştik. Buradaki ‘yavaş yavaş’ ifadesi bir itinayı, ‘acele etme’ ifadesi de mümkün olduğunca fazla eser ortaya koymayı içermektedir. Yine o dönemdeki bir başka ifademizde, şehrin, Üniversitemizin ilgi alanına giren her meselesine el atacağımızı söylemiştik. Sayın Valimizle ve daha önceki Valilerimizle, Sayın Milletvekillerimiz ve daha önceki Milletvekillerimizle, Sayın Belediye Başkanımız ve daha önceki Belediye Başkanımızla, oda başkanlarıyla, birim amirleriyle uyum içerisinde güzel işler ortaya çıkarmaya çalıştık. Çünkü biz şehrimize ve kurumumuza aşığız. Eğer çalıştığınız kuruma ve yaşadığınız şehre âşık değilseniz, başarılı da olamazsınız, mutlu da…  Biz, her yeni güne başlarken bu şehre âşık bir şekilde başlıyor ve çalışıyoruz” dedi. Rektör Şahin, konuşmasını, Âşık Veysel’in “Uzun İnce Bir Yoldayım” isimli türküsünü söyleyerek tamamladı.
“ÜLKEMİZ MAZLUMLARIN VE
MAĞDURLARIN SON KALESİDİR”
İnsanların olduğu gibi, devletlerin ve milletlerin de kaderlerinin olduğunu belirterek konuşmasına başlayan Aksaray Valisi Ali Mantı, “Bizim milletimiz insanlığa örnek olmuş bir millettir. Bu günde mazlumların mağdurların son kalesi. Bu memleketimizi milletimizi bizlerden sonraki nesillere güçlü kuvvetli kazasız belasız teslim etme yükümlülüğümüz var. Herkes bu ülke için, ortak şuur için gereğini yapmak zorunda” diye konuştu.
“AKSARAY TÜRKİYE TARİHİNİN
DÜĞÜMLENDİĞİ ŞEHİRLERDENDİR”
AK Parti Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu, Aksaray’ın Türkiye tarihinin düğümlendiği şehirlerden birisi olduğunu belirtti ve bu düğümü Somuncu Baba’nın attığını kaydetti. Somuncu Baba’nın İstanbul’u fetheden yolu -hem maddi, hem de manevi olarak- inşa ettiğini belirten Aydoğdu, “Bir gün yeniden temellere bakmak ihtiyacı söz konusu olursa, ilk bakacağımız şehir Aksaray’dır” dedi.
“EN BÜYÜK SEVDALARIMIZDAN
BİRİSİ DE TIP FAKÜLTESİYDİ”
AK Parti Aksaray Milletvekili İlknur İnceöz de yaptığını açıklamasında ASÜ’nün gelişimine vurgu yaptı. ASÜ’nün köklü bir üniversite olma yolunda emin adımlarla ilerlediğine dikkat çeken İnceöz, “Aksaray’ın en büyük sevdalarından birisi de Tıp Fakültesiydi. Bugün Tıp Fakültemiz de kuruldu ve emsal üniversitelere kıyasla yüksek bir tercih edilirliğe sahip. Bu çalışmalara katkı veren herkese sonsuz teşekkür ediyoruz” dedi.
“ŞEHRE HİZMET ÜRETMENİN GAYRETİNDEYİZ”
Belediye Başkanı Evren Dinçer ise konuşmasında kurumlar arası işbirliği içerisinde şehre hizmet üretmenin gayretinde olduklarını vurguladı. Üniversitenin hızlı bir şekilde büyüdüğünü kaydeden Başkan Dinçer, “Bu büyüme ve fiziki imkânların gelişimi sadece şehrimiz için değil, ülkemiz için de çok önemli” dedi.
Konuşmaların ardından TBMM Başkanı Şentop protokol üyeleri ile birlikte Aksaray Üniversitesinin 12 eserinin açılış kurdelesini kesti. 12 eser arasında Mühendislik Fakülte Binası, Rektörlük Binası, Kütüphane Binası, Veterinerlik Fakülte Binası, İslami İlimler Fakülte Binası, Eğitim Fakültesi Binası, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ek Bina ve Fen Edebiyat Fakültesi Ek Binası, Bisiklet İstasyonları, Bisiklet sahası, Tribün ve Atletizm Pisti ve 20 bin ağaç ile 357 bin metrekare yeşil alan bulunuyor.
Programa Aksaray Valisi Ali Mantı, ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Belediye Başkanı Evren Dinçer, AK Parti Milletvekilleri İlknur İnceöz, Cengiz Aydoğdu, İl Emniyet Müdürü Murat Kolcu, İl Jandarma Komutanı Albay Fuat Anık, Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Cansever, Adalet Komisyonu Başkanı ve Ağır Ceza Reisi Seyfullah Sarıgül, daire müdürleri, STK başkanları ve çok sayıda öğrenci katıldı. Foto: Şeyda COŞAR – Haber: Dilara ÇİFTCİ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı