Tarih kokulu 93 yıllık kütüphane

Tarih kokulu 93 yıllık kütüphane

1926 YILINDAN BERİ HİZMET VEREN İL HALK KÜTÜPHANESİ AKSARAY’IN ENDER KURUMLARI ARASINDA YER ALIYOR

Aksaray Merkezde Ulu caminin yanında olan Türk mimari tarzına uygun duvarları çiçek kabartmalarıyla süslenmiş, muntazam İl Halk Kütüphanesi Aksaray halkına yıllardır hizmet veriyor.
Aksaray İl Halk Kütüphanesi Cumhuriyetin ilk yıllarında, okuyucuların kitapla buluştuğu bir mekân olmanın yanında, toplantıların, konferansların, baloların düzenlendiği, nişan ve düğünlerin yapıldığı misafirlerin ağırlandığı bir mekândı. Aksaray’ın en eski kurumlarından olan İl Halk Kütüphanesi 1926 yılından itibaren tarihi yapısını koruyor.
İl Halk Kütüphanesinin Aksaray halkının bilgi edinme gereksinimini karşıladığını ifade eden Aksaray Halk Kütüphanesi Müdürü Çağatay Van, “Aksaray yerelinde modern ve çağdaş kütüphanecilik anlayışıyla hizmet vermektedir.2019 yılı itibari ile kütüphanemizde 40 bin 355 kitap koleksiyonu bulunuyor. Yeni eğitim -öğretim yılının başlamasıyla tekrardan yoğun bir ilgi yaşıyoruz. Kütüphanemiz de ödünç kitap hizmeti, internet erişimi, gezici kütüphane gibi öğrencilerimize yönelik bir çok hizmetimiz var. Etüt bölümümüzde gece 22.00’ a kadar açık. Kitaplarımızı ödünç verme projemizle birlikte geçen yıla oranla eklenen yeni kitaplarımızın sayısında bir artış gördük”şeklinde konuştu.
Kütüphanede daha çok öğrenci yoğunluğunun olduğunu belirten Van,” Gençlerimiz ile birlikte çok iyi bir okuyucu kitlemiz var. Kütüphanenin sabah açılmasından akşam kapandığı saate kadar bir doluluk oranı söz konusu. Kütüphane ders çalışma verimliliğini daha fazla arttırıyor. Evde ders çalışırken sıkılan öğrencilerimiz burada arkadaşlarını, rakiplerini gördüğü zaman çalışma isteği daha da artıyor”dedi.
Yıllardır kütüphanenin tarihi dokusunu korumaya çalıştıklarını dile getiren Van,” Binamızın şehir merkezinde olmasının faydasını görüyoruz ancak Aksaray’a yeni bir kütüphanecilik anlayışı ile hizmet verecek bir halk kütüphanesi gerekli. Binamızın 1926 yılından bu yana var olan misyonu ile Türkiye’de ender rastlanır binalardan birisi fakat yeterli değil. Hedeflediğimiz hizmeti verebilme noktasında binamız yetersiz kalıyor”diye konuştu.
Kitaplar ve yazılı metinlerin, geçmişle bugün arasında bir köprü görevi gördüğünü söyleyen Van,” Okuyan, araştıran, sorgulayan ve öğrendiklerinden doğru sonuçlar çıkarabilen bir nesle sahip olmak, ülkemiz için büyük zenginliktir”ifadesinde bulundu. Foto-Haber: Şeyda COŞAR

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı