Tarihi köy turizme kazandırılmayı bekliyor

Tarihi köy turizme kazandırılmayı bekliyor

Aksaray'a bağlı Gökçe köyünde kaya oyma yaşam alanı ile kiliselerin bulunduğu tarihi yerleşim yeri tahribattan kurtarılarak, turizme kazandırılması için ilgi bekliyor.
Kapadokya bölgesinin Aksaray sınırları içinde kalan Güzelyurt, Ihlara, Selime ve Yaprakhisar’da ki yeraltı şehirleri ve kaya oyma mekânlar her yıl yaklaşık 300 bin kişi tarafından ziyaret ediliyor.
KİLİSEDEKİ RESİMLER İLGİ ÇEKİYOR
Aksaray’a 22 kilometre uzaklıktaki Gökçe Köyünde hemen hiç bilinmeyen önemli bir tarihi yerleşim yeri bulunuyor. Kapadokya’nın keşfedilmeyi bekleyen bu tarihi yerleşimi, bölgedeki diğer şehirlerle benzer özellikler gösteriyor. Büyük kaya kütleleri oyularak inşa edilmiş odaların bazıları tünellerle birbirine bağlanırken, toprakla kapanan kimi girişler ise bölgede açılmayı bekleyen yer altı şehirleri olabileceğine ilişkin ipuçları veriyor. İçindeki dini resimleri tahrip edilmiş sütunlu kiliselerin de bulunduğu tarihi şehirde, bakımsızlığın yanı sıra define avcılarının neden olduğu zarar da göze çarpıyor. Yakın zamana kadar içinde hayvancılık yapılan kaya oyma odaların duvarlarındaki tarihi resimlerin çoğunun kazınarak anlaşılmaz hale getirildiği görülüyor. Eski adı "Mamasun" olan köyde kayalara oyulmuş haç planlı Saint Michel Kilisesi’ndeki resimler ve desenler dikkati çekiyor.
AHIR OLMAKTAN KURTULMUŞ
Gökçe Köyü Muhtarı Ramazan Erginer, köyün hemen yanı başındaki tarihi şehrin uzun yıllar köylüler tarafından çeşitli amaçlarla kullanıldığını söyledi. Yakın zamana kadar da ahır olarak kullanılan bu mekânların hayvancılığa ilgi azalınca boş kaldığını belirten Erginer, "Sadece birkaç aile bazı kaya oyma mekânları depo olarak kullanıyor. Fakat çoğu boş durumda." dedi.
Gökçe Köyünde yaşayanlar dışında pek fazla kimse tarafından bilinmeyen ve ziyaretçisi bulunmayan tarihi mekânın define avcıları tarafından talan edildiği için zarar gördüğünü dile getiren Erginer, şunları kaydetti; "Burada 500’e yakın kaya oyma yapı ve 5-6 tane büyük kilise var. Benim çocukluğumda buradaki duvar resimlerini çocuklar tahrip etti. Define avcıları da define bulmak için kazı yaptılar ve zarar verdiler. Burası yıllarca sahipsiz kaldı. Daha önce bu yerleşimlerde hayvan besleniyordu. Fakat şimdi hayvancılık azaldığı için yapılmıyor artık. Karanlık olması nedeniyle çocukların girmeye çekinerek resimlerini tahrip edemediği kiliseler de var. Buraların yok olmadan turizme kazandırılmasını istiyoruz." (Haber Merkezi)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon