Tarihi ve kültürel mirasa sahip çıkılıyor

Tarihi ve kültürel mirasa sahip çıkılıyor

Yüzlerce yıllık tarihi geçmişi ile birçok seyyahın eserlerine konu olan kadim şehir Aksaray’ın tarihi ve kültürel bir zenginliği titizlikle korunuyor.
Aksaray’ın doğal, tarihi ve kültürel güzelliklerini ortaya çıkartmak için şehrin birçok noktasında çalışma yürüten Aksaray Belediyesi, tarihi Kalanlar Köprüsünü restore çalışmaları yürütürken, Yusuf Hakiki Baba Türbesi, Melik Mahmut Gazi Hangah-ı’nda başlatmış olduğu restorasyon çalışmalarını tamamladı.
KALANLAR KÖPRÜSÜ
RESTORE EDİLİYOR
Tek yöne eğimli köprüler grubunda yer alan köprü ikisi büyük, ikisi küçük sivri kemerli dört gözden oluşuyor. Düzgün kesme ve kaba yonu taş malzemeden inşa edilen köprünün uzunluğu yaklaşık 36 metre. Anadolu Selçuklular tarafından inşa edildiği bilinen Kalanlar Köprüsü o dönemin izlerini de üzerinde bulunduruyor.
Yapılan çalışmalarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Belediye Başkanı Evren Dinçer yaptığı açıklamada şehrin tarihi ve kültürel mirasına sahip çıkmak adına şehrin birçok noktasında çalışma yürüttüklerinin altını çizdi. Kalanlar köprüsünün de tarihi dokusuna uygun olarak restore edildiğini çalışmaların tamamlanması ile hizmete açılacağını belirtti.
RESTORASYONU TAMAMLANAN YERLER
Aksaray’da Anadolu Selçuklu dönemine ait birçok mimari yapı bulunuyor. Yusuf Hakiki Baba Türbesi, Melik Mahmut Gazi Hangah-ı’nda başlatmış olduğu restorasyon çalışmalarını tamamladı. Restorasyon çalışmaları tamamlanan bu tarihi miraslar Kültür Merkezi haline getirilerek vatandaşların hizmetine sunulmuş olacak.
Salihler şehri olarak tanınan Aksaray’da tarihinde önemli yer edinmiş şahsiyetlerinde mezar taşları yok olma tehlikesine karşı Aksaray Belediyesi ekiplerince koruma altına alınıyor. Gerek görüldüğü takdirde aslına uygun olarak taşlar onarılıyor.  (Haber Merkezi)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı