Tarihin derin izleri: Demirci

Tarihin derin izleri: Demirci

Antik yol kavşaklarından biri üzerinde bulunan Demirci Kasabası, bölgeye özgü köy mimarisi, yeraltı şehirleri, yakın çevresiyse tarih öncesi yerleşmeler, tümülüsler, ören yerleri ve antik yol kalıntılarıyla dikkat çekmektedir. Demirci Kasabası’nın yeniden kuruluşu 280 yıl öncesine dayanmaktadır. Günümüz yerleşmesinin hemen kuzeyindeki eski Göktaş Köyü’nden ilk olarak 12 hane Demirci'ye göç etmiştir.
ADINI DEMİRCİLİK ZANAATINDAN ALIYOR
Demirci'ye gelen halk, önce Kızlar Kayası yamaçlarına oyulu evlere yerleştiler ve yamaç içine oyulu konutların üzerine kendi taş işlemeli evlerini inşa ettiler. Özellikle kapı ve pencere üstlerinde gözlemlenen desenler, her ailenin kendine has amblemleri biçimindedir.
Günümüzde Demirci'de kasabası içinde 100'ün üzerinde antik ev bulunmaktadır. Evlerin bir bölümü tamamen boşken, büyük kısmı da insanlar tarafından ev olarak kullanılmaktadır. Yer altı şehirlerine de sahip olan Demirci’de 3 adet de bezirhane bulunmaktadır.
TARİHİ MİLATTAN ÖNCE 500’E DAYANIYOR
Oluklunun Kaya, Demirci’nin hemen güneydoğusunda, Karasu’nun kuzeye yönelmeden önce üzere oluşturduğu dar kıvrımı kuzeyden sınırlayan yükseltinin adıdır. Günümüzde tarım arazisi olarak kullanılan kayalığın üzerinde bir zamanlar, Güvercinkayası benzeri yayvan bir höyüğün yer aldığı çok sayıda siyah/kırmızı açkılı çanak çömlek, işlenmiş obsidyen ve öğütme taşlarından anlaşılmaktadır.
Üzerlerinde birer mezar yığması bulunan Zindanlık Tepe, Büyük Deller ve Küçük Deller tepeleri kuzey/güney, Demirci- Akmezar ve doğu/batı Mamasun- Demirci- Gülpınar ve Bekârlar yönlerinde uzanan antik yolların kavşak noktasını belirlemektedir. Bu yollardan biri Zindanlık Tepesi’nin kuzeye bakan eteğindeki bağlıkta, bahçe duvarının altından geçmektedir. Zindanlığın hemen karşısında yükselen Kaşağı Takası ve Mencilis Mevkii denen yerdeki kayalığın Zindanlığa bakan ucunda Demir Çağı’na, M.Ö. 800-700 yıllarına tarihlenmesi olası bir sunak alanı göze çarpmaktadır. Kayalığın üzerindeyse çoğunluğu tahrip edilmiş mezar yığmaları bulunmaktadır.
Büyük Deller Tepesi ve İki Tepe eteğinde ise yakın dönemlere kadar iskan edildiği sanılan birer ören yeri bulunmaktadır. Demirci Kasabası sınırları içerisinde, Kalkolitik Döneme tarihlenen çağdaş, ya da birbirinin ardışı iki yerleşmenin bulunması kasabanın tarihini M.Ö 5000 yıllarına kadar indirmektedir.
Melendize kavuşmak üzere batıya doğru uzanan, Hristiyan Hacı Yolu güzergahı üzerinde bulunan Karasu vadisinin Demirci girişinde Değirmen Mevkii Höyüğü/ Tümülüsü, Göbekli Tepe eteklerinde Gökdeş, Uzunkaya sırtlarında ise Yazır örenleri araştırılmayı beklemektedir.
KIZLAR KALESİ (YALIM) YER ALTI ŞEHRİ
Saratlı Kızılkaya Kasabaları arasında turizm yolu üzerinde yer alan Demirci Kasabası tarihi evleri ile dikkat çekerken, evlerle bağlantılı yer altı şehirlerini de turizme kazandırmak için çalışmalar devam etmektedir.
Kızlar Kalesi Yer altı Şehri, erken Hıristiyanlık döneminden günümüze kalırken, diğer yer altı şehirlerine benzer özelliklere sahiptir. Demirci’nin ilk sakinleri, bu kayalık alanın önüne yerleşirken, daha sonraki dönemlerde bu kaya oyuklarını kullanmışlar, bu yapıların önüne de kemerli yapıları inşa etmişlerdir. Oluşan yer altı şehri ise geniş bir alanı kaplamıştır.
“EVLER YER ALTI ŞEHİRLERİ İLE BAĞLANTILI”
Kızlar Kalesi Yeraltı Şehri, ikincil kullanım özelliğine sahip olup, daha çok depolama ünitesi olarak kullanılmıştır. Turizm potansiyeli yüksek olan yer altı şehrinin manzarası ise Hasandağı ve Erciyes Dağı’nı görmektedir.
Kızlar Kalesi Yer altı Şehri’nde şu anda tespit edilen 4 kata ulaşılırken, yer altı şehri çok geniş bir alana yayılmaktadır. Açılmamış çok geniş bir alana yayılmaktadır. Açılmamış çok geniş bir alan bulunuyor. Burada dikkat çeken bir başka özellik tınaz taşlarının sağlam olması ve yerinde bulunmasıdır.
Demirci’nin kemer dokusu, geleneksel mimarinin en güzel örneklerindendir. Yer altı şehirleriyle birlikte Demirci, iyi bir projeyle Kapadokya turizmindeki yerini alacaktır. Hazırlayan:Erdi ULUKAYA

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı