Tarihin derin izleri: Demirci

Tarihin derin izleri: Demirci

Antik yol kavşaklarından biri üzerinde bulunan Demirci Kasabası, bölgeye özgü köy mimarisi, yeraltı şehirleri, yakın çevresiyse tarih öncesi yerleşmeler, tümülüsler, ören yerleri ve antik yol kalıntılarıyla dikkat çekmektedir. Demirci Kasabası’nın yeniden kuruluşu 280 yıl öncesine dayanmaktadır. Günümüz yerleşmesinin hemen kuzeyindeki eski Göktaş Köyü’nden ilk olarak 12 hane Demirci'ye göç etmiştir.

ADINI DEMİRCİLİK ZANAATINDAN ALIYOR

Demirci'ye gelen halk, önce Kızlar Kayası yamaçlarına oyulu evlere yerleştiler ve yamaç içine oyulu konutların üzerine kendi taş işlemeli evlerini inşa ettiler. Özellikle kapı ve pencere üstlerinde gözlemlenen desenler, her ailenin kendine has amblemleri biçimindedir.

Günümüzde Demirci'de kasabası içinde 100'ün üzerinde antik ev bulunmaktadır. Evlerin bir bölümü tamamen boşken, büyük kısmı da insanlar tarafından ev olarak kullanılmaktadır. Yer altı şehirlerine de sahip olan Demirci’de 3 adet de bezirhane bulunmaktadır.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
ev yemekleri simit cafe flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası