‘Tarihteki tüm izleri gün yüzüne çıkartacağız’

‘Tarihteki tüm izleri gün  yüzüne çıkartacağız’

Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer, Tarihi Kalanlar köprüsünün yanı sıra şehir genelinde bulunan türbe ve köşklerde de restorasyon çalışmalarının başladığını duyurdu

Anadolu Selçuklu dönemi eserlerinden biri olan Tarihi Kalanlar Köprüsünde restorasyon çalışmaları tamamlandı.
Tarihi köprüde mimari özelliklerinin kaybolmaması için inceleme yapılarak çalışmalara başlanıldı. Tek yöne eğimli köprüler grubunda yer alan köprü ikisi büyük, ikisi küçük sivri kemerli dört gözden oluştuğu tespit edildi. Düzgün kesme ve kaba yonu taş malzemeden inşa edilen köprü dönemin tüm mimari özellikleri dikkate alınarak Aksaray Belediyesi ekipleri tarafından yenilendi.
Şehir genelinde yapılan restorasyon çalışmaları ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, şehrin tarihi ve kültürel mirasına sahip çıkmak adına şehrin birçok noktasında çalışma yürüttüklerinin altını çizdi.
‘ESERLERİ GELECEK NESİLLERE
ULAŞTIRMA GAYRETİNDEYİZ’
 Kalanlar köprüsünün de tarihi dokusuna uygun olarak restore edildiğini söyleyen Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, Tarihi Kalanlar köprüsünün yanı sıra şehir genelinde bulunan türbe ve köşklerde de restorasyon çalışmalarının başladığını duyurdu. Şehrin 10 bin yıllık tarihi bir geçmişe sahip olduğunu dile getiren Dinçer, “Şehrimizde derin tarihi geçmişten ecdadımızın yaşadığı imar ettiği bize ulaşan birçok eser bulunuyor. Bizde bu eserleri gelecek nesillere ulaştırmak adına bir restorasyon çalışması başlattık. Restorasyon çalışmaları kapsamında Kalanlar Mahallemizde bulunan tarihi köprüyü aslına uygun olarak yeniledik. Şehrimize eserler kazandıran Selçuklu Sultanlarından II. Kılıçarslan’ın türbesinde ve köşkünde restorasyon çalışmalarımız devam derken Hassas Baba türbesi ve Ervah Kabristanlığındaki Şeyh Hamza türbelerinde de çalışmalara başladık. Bu mekânlarda yaptığımız çalışmalarla şehrimizin tarihindeki tüm izleri gün yüzüne çıkartacağız” dedi.  (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı