Tarım ve hayvancılık istihdamda öncü oluyor

Tarım ve hayvancılık  istihdamda öncü oluyor

SAKLAV; ‘ÇİFTÇİLERİMİZ ÜRETİYOR, TÜRKİYE KAZANIYOR’

Aksaray’da tarım ve hayvancılık sektörü son yıllarda yaşanan önemli gelişmeler sayesinde istihdama öncü oluyor. Aksaray’da istihdamın yüzde 43’ü tarım, hayvancılık ve buna bağlı sektörlerden sağlanıyor.
İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav, Aksaray’ın tarım ve hayvancılık sektörü ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.
Aksaray’ın 800 bin metrekareye yakın yüz ölçümüne sahip olduğunu aktaran Saklav, “Bu ölçümümüzün 387 bin hektarı tarım arazisidir. Son üç yıldır tarım arazilerimizin hepsi ekerek değerlendiriyoruz. Bu başarımız ile ekilen arazi büyüklüğünde 15’inci sıradan 12’inci sıraya yükseldik. Ayrıca TÜİK rakamlarına göre Aksaray’da istihdamın yüzde 43’ü tarım ve bu alandaki çalışma sektöründe sağlanıyor” dedi.
Aksaray’ın tarımsal üretim değerinin de bir önceki seneye göre yüzde 50 artarak 6.1 milyar TL’ye çıktığını ifade eden Saklav; “2018 yılında 4.8 milyar TL ile 25’inci sıradaydık. 2019 yılında 6.1 milyar TL ile tarımsal üretim değerinde 21’inci sıraya yükseldik. Bu bizim için önemli bir başarı” diye konuştu.
‘BİRÇOK BİTKİSEL ÜRÜNLE
TÜRKİYE’DE İLK SIRALARDAYIZ’
Aksaray’ın birçok bitkisel ürünle Türkiye’de ilk sıralarda yer aldığını söyleyen Saklav, sözlerini şöyle devam ettirdi; “TUİK rakamlarına göre tohumluk yonca üretiminde 1’inci sıradayız. Yonca tüketiminde ise Türkiye 3’üncüsüyüz.  Çerezlik kabak, ayçiçek ve şeker pancarında da Türkiye 3’üncüsüyüz. Arpa üretiminde 9’uncu, patates üretiminde 8’inci, tohumlukta sarımsak üretiminde ise 1’inci, tüketilen sarımsakta Türkiye 4’üncüsüyüz”
Bitkisel üretimin yanı sıra hayvancılıkta da iyi bir başarı elde edildiğini ifade eden Saklav, “İlimiz 380 bin büyükbaş, 1 milyon küçükbaş ile Türkiye’de 15’inci sırada yer alıyor ve hayvancılık unsurlarından birisi de süt üretimi. Aksaray günlük bin 200 ton süt üretimiyle 8’inci sırada yer alıyoruz” şeklinde konuştu.
‘AMACIMIZ AKSARAY’I MARKA
 BİR ŞEHİR HALİNE GETİRMEK’
Aksaray tarımsal ve hayvancılıkta kendisini ve Türkiye’yi besleyen şehirlerarasında yer aldığını söyleyen Saklav, “Amacımız Aksaray’ı marka bir şehir haline getirmek. Projelerimize desteklerinden dolayı Valimiz Hamza Aydoğdu’ya, Aksaray’da tarım ve hayvancılığın gelişmesine destek veren milletvekillerimize, belediye başkanımıza, il başkanlarımıza, tüm STK, oda ve birlik başkanlarımıza ve çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi. Foto-Haber: Şeyda COŞAR

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı