Tarımda kadın emeği

Tarımda kadın emeği

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği kadınların ekonomik hayatın içerisinde aktif olarak katılmalarını sağlamak için ‘Tarımda Kadın Emeği projesini başlattı. Pilot il olarak seçilen Aksaray’da üretim sürecinde bulunan ve bulunmak isteyen kadınlara teknik, eğitim-danışmanlık, mikro kredi ve ürün alım destekleri verilecek.
 
Vali Hamza Aydoğdu önderliğinde başlatılan proje Kadın Kooperatiflerinin örgütsel yapılanmalarını sürdürülebilir temellere oturtulması ve üretime doğrudan katkı sağlamalarını desteklemek için başlatıldı.
 
Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ahmet Bağcı ve Tarnet Genel Müdürü Huzeyfe Yılmaz, Hasan Dağı eteklerinde bulunan gıda üretimi yapan Kadın Kooperatiflerini ziyaret ederek, ‘Tarımda Kadın Emeği’ projesi hakkında bilgi aldı. Kadınlara ürünlerin üretim sürecinden, market raflarına ve nihai tüketici ile buluşması sürecinde ihtiyaç duyabilecekleri tüm konularda, ilgili paydaşlarla birlikte eğitim ve danışmanlık destekleri verilmesini planladıklarını söylediler.
 
MİKROKREDİ DESTEĞİ
Bağcı ve Yılmaz yaptığı açıklamada,Gelir getirici bir faaliyette bulunmak isteyen, sermayesi olmayan, dar gelirli kadın üreticilerin sermaye ihtiyacını karşılamak amacıyla, iş kurma veya işini geliştirme fikri olan ortaklara ve ortaklar tarafından en az 5’er kişiden oluşan gruplara ve kadın girişimciler tarafından kurulan kooperatiflere kredi kullandırılacak. Türkiye’nin 17 bölgesinde bulunan Tarım Kredi Kooperatifleri Bölge Müdürlükleri, bin 620 noktada bulunan Kooperatifler, 175’in üzerinde market ile perakende sektöründe faaliyet gösteren TK Birlik A.Ş. ile TK Sera A.Ş. aracılığı ile Kadın Kooperatiflerinden halen gerçekleştirilen ürün alımlarının proje kapsamında arttırılması hedeflenmektedir. Kadın Kooperatif ürünlerinin, Tarım Kredi Kooperatif Marketlerindeki özel alanlarda reyon oluşturulması ve tüketici ile buluşturması çabalarına hız verilecek. Üretim sırasında Kadın Kooperatiflerine teknik destek vererek; üretim alanlarının üretime uygunlukları kontrol edilmesi, üretim kalitelerinin arttırılması, ürün içerikleri kontrol edilerek reçete çalışılmasının yapılması, ürün analizlerinin yapılması, maliyet hesaplamaları kontrol edilmesi ve etiket çalışmaları gibi konularda destekte bulunulmaktadır” dediler. (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı