‘Tarımsal hasıla son 3 yılda rekor kırdı’

‘Tarımsal hasıla son  3 yılda rekor kırdı’

AK Parti Aksaray İl Başkanı Hüseyin Altınsoy, koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan küresel krize rağmen Türkiye’de gıda ihtiyacını karşılama konusunda sıkıntı yaşanmadığına değindi. İl Başkanı Altınsoy, “Tarımsal hasıla son 3 yılda 337 milyar liraya ulaşarak Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı” dedi.
AK Parti iktidarında Tarım ve Orman Bakanlığı aracılığıyla üreticiye birçok konuda destekler verildiğini kaydeden Başkan Altınsoy, “Son 19 yılda toplam 396 milyar lira destek ödemesi yaptık. 2017’de 12,9 milyar lira olan tarım destekleri 2022’de 25,8 milyar liraya çıkarılmıştır. 2002’de 5 ürüne prim desteği verilirken bugün 18 ürüne verilmektedir. Ayçiçeği desteği yüzde 25 artışla 50 kuruşa çıkarıldı. Mazot maliyetlerinin yüzde 50’si karşılanmaya devam ediyor. Gübre desteği, hububat grubunda dekara 16 lira olan gübre desteği 2021 yılı için 20 liraya, 2022 sezonu için 32 liraya çıkarıldı. Diğer ürünlerde 2020’de 4 TL olan gübre desteği 2021’de 8 liraya, 2022’de 16 liraya çıkarıldı. Ayrıca bu yıl yaşadığımız kuraklıktan etkilenen çiftçilerimize yanlarında olduğumuzu göstermek için birçok tedbir aldık. Üreticinin verim kaybına göre dekara 30 lira ile 100 lira arası destek sağladık. Bu kapsamda kuraklıktan etkilenen çiftçimiz için yaklaşık 2,5 milyar lira bütçe ayırdık. 2021 yılı basınçlı sulama desteği başvurularında belge eksiği olmayan tüm projeleri kabul ettik. Bu projeler için 300 milyon lira kaynak sağladık” diye konuştu.
‘ÇALIŞMALAR 2022 YILINDA
 ARTARAK DEVAM EDECEK’
Devlet desteğini ve hasar tazminat oranını yüzde 10 yükselttiklerini söyleyen Altınsoy, çiftçinin güvencesi olan Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) kapsamında poliçedeki devlet desteğini ve çiftçiye ödenen hasar tazminat oranını yüzde 10 artırdıklarını belirtti. Besici, süt üreticisi, un ve yem sanayicisinin maliyetlerini azaltmak için Tarım Mahsulleri Ofisi (TMO) aracılığıyla uygun fiyatlı arpa ve buğday satışlarına başladıklarını da kaydeden Altınsoy, “Bitkisel Üretimi Geliştirme Projeleri ile yüzde 75 hibeli tohum ve fidan temini gerçekleştirdik. Ülkemizin menfaatleri doğrultusunda gıda, çevre ve doğal kaynak güvenliğimizi sürdürülebilir kılmak için başlatılan çalışmaların 2022 yılında da artarak devam edecektir” dedi.
Kırsal kalkınma programlarıyla 326 bin projeye 24 milyar liralık destek verildiğini belirten Altınsoy, bu kapsamda 465 bin kişiye istihdam sağlandığını, tarımsal hasılanın son 3 yılda 337 milyar liraya ulaşarak Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdığını vurguladı. (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı