‘Tarımsal üretimde 7 üründe ilk 10 içerisindeyiz’

‘Tarımsal üretimde 7 üründe ilk 10 içerisindeyiz’

Saklav; “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var' projesi ile Türkiye birincisi olduk”

İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav, Aksaray’ın tarımsal faaliyetleri hakkında basın mensuplarını bilgilendirdi.
Öğretmen evinde düzenlenen programa Saklav ile şube müdürleri katılarak, 2020-2021 yılında yapılan projeler hakkında detaylı bilgiler verdi.
8 şube, 2 müdür yardımcısı ile 7 ilçe,14 belde ve 177 köy 423 bin nüfusun tamamına hizmet verdiklerini kaydeden Saklav, “Aksaray bilindiği gibi yüzde 80’i tarım ve hayvancılıkla uğraşıyor. Çalışma sektörüne baktığımızda vatandaşlarımızın yüzde 43’ü tarım ve hayvancılık sektöründe istihdam ediliyor. İlimizin yüz ölçümü 799 bin hektar ve bunun yarısı tarım arazisi.390 bin hektar olan bir iliz ve bunun son 3 yılda tamamın eken bir iliz.2020 TÜİK rakamlarına göre 16’ıncı sıradan 13’üncü sıraya yükseldik. 2020 yılı tarımsal üretimi ton bazında Türkiye’de 4’üncü sırada bitirdik. Birinci Konya, ikinci Şanlıurfa, üçüncü İzmir ve 4’üncü ise biziz. 4.3 milyon ton tarımsal üretim yaptık. Bu bir ekip başarısıdır. Burada valimiz, milletvekillerimiz ve STK ile üreten çiftçilerimizin çok katkısı var hepsine teşekkür ediyorum” dedi.
Aksaray olarak üretimde 7 üründe ilk 10 içerisinde olduğumuzu söyleyen Saklav, “Az su tüketen yem bitkileri ile ilgili Yapılcan köyünden başlayıp Eskil ilçesine kadar süren bir çalışmamız var. Yonca’da 1,5 milyon ton ile Türkiye 2’ncisi,sarımsakta 9 bin ton üretim ile 4’üncü,patates üretiminde 250 bin ton ile 7’inci,çerezlik kabak üretiminde 5 bin ton ile 4’üncü, arpa üretiminde 279 bin ton ile 7’inci, şeker pancarı üretiminde 1 milyon 114 ton ile 5’inci,  ay çekirdeğinde ise 17,5 tonla 4’üncü sıradayız” diye konuştu.
‘SÜT KONUSUNDA
TÜRKİYE’DE İDDİALIYIZ’
2020 yılında Aksaray’ın süt üretiminde Türkiye 9’uncusu olduğunu ifade eden Saklav, “Hayvancılık konusunda da iyi bir yerdeyiz. Özellikle günde bin 200 ton ve yılda 478 bin ton süt üreten bir iliz. Şehrimizde yaklaşık 22 tane süt işleyen firmamız var. Kaliteli ve hijyenik süt ürettiğimizden dolayı bakanlığımız tarafından 3 pilot ilden birisi seçildik ve 2 yıl fazladan üreticilerimiz çiğ süt desteği alacak. 336 bin büyükbaş ve 1 milyon küçükbaş ile Türkiye’de 20’inci sıradayız” şeklinde konuştu.
'KÖYÜMDE YAŞAMAK İÇİN
BİR SÜRÜ NEDENİM VAR
Vali Hamza Aydoğdu göreve başladığından bu zamana kadar 57 projenin sunulduğunu dile getiren Saklav, “Türkiye’de 1’inci olduğumuz 'Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var' projesi Aksaray Valiliği himayesinde Ziraat Bankası ile imzalandı. 10-15 ilde uygulanıyor. Bu projede bize ciddi destek verildi. Küçükbaş olan işletmelerin kapasitesini artırıyoruz ve olmayanlarda belli miktar hayvanla başlatıp daha sonra hayvan sayısını 10’a çıkarıyoruz. İlk etapta bin 305 kişi başvuru yaptı. Türkiye’de başvuru ve sonuçlandırmalar ile birinci olduk. 558 kişi şu anda bu destekten yararlandı ve 45 bin 650 hayvan için 75 milyon TL kredi çiftçilerimizin hesaplarına geçti. Hayvanların kontrollerini de yaptık. Çiftçilerimiz üretime başladı. İkinci etap ise Eylül ayında başlayacak.5 yıl içinde 1 milyon olan hayvan sayımızı 1,5 milyona çıkarmayı hedefliyoruz. Hedefimiz çiftçilerimizi doğduğu yerde doyurmak” dedi.
Son 3,5 yılda 228 gıda işletmesine 2,3 milyon TL idari para cezasının uygulandığını kaydeden Saklav, “Denetimlerimiz haftanın 7 günü 24 saat esasına göre sürüyor. Vatandaşlarımızın gıda işletmeleri konusunda herhangi bir şüphesi olursa 174 Alo Gıda Hattına bildirebilirler. Bizlerde en geç 24 saat içerisinde işletmeleri denetliyoruz” ifadelerini kullandı. Foto –Haber: Erkan ALTUNTAŞ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı