Taş evler restore edilerek gelecek nesillere aktarılıyor

Taş evler restore edilerek gelecek nesillere aktarılıyor

Dar sokakları, yüksek duvarlı taş evleri ve tarihi yapılarıyla dikkati çeken Güzelyurt ilçesinde bulunan tarihi taş evler gelecek nesillere aktarmak için restore ediliyor.
Kapadokya bölgesinin en önemli turizm merkezlerinden olan ilçede, 1924 yılında mübadele nedeniyle Yunanistan'ın Kavala kentine giden Rumlardan kalan, bir kısmı da daha sonra yaşanan göç nedeniyle boşaltılan ev ve konaklar restorasyonlarının ardından turizme kazandırılıyor.
Aksaray Valiliği ile Güzelyurt Kaymakamlığı tarafından yapılan bu çalışmalarla ilçeye gelen turistlerin konaklama sorununa da çözüm olunurken, turistler Ihlara ile Manastır Vadisi, Selime Katedrali ve Kilise Camisi gibi birçok önemli turizm noktalarına da kolayca ulaşım sağlayabiliyor.
Gelveri (Güzelyurt) evleri olarak da bilinen tarihi taş konakların tanıtımı için de etkin bir yol izleyen Güzelyurt İlçe Kaymakamlığı, internet mecralarında önemli bilgiler aktarıyor.   
Kaymakamlığın internet sayfasında yer alan bilgilerde şu ifadelere yer veriliyor; “Gelveri evlerine yerleşen Türkler, yapılara sahip çıkarak bugünlere gelmesini sağlamışlardır. Antik değer taşıyan bu evler birer birer restore edilerek Kapadokya turizmine kazandırılmaktadır.  Güzelyurt'taki tarihi kemerli taş binalar ile kayadan oyma mekânlar birleştirilerek restorasyonunun ardından butik otellere dönüştürülmektedir. Güzelyurt'taki butik otellerde yatak kapasitesi 250'ye ulaşırken, yeni yatırımlar devam etmektedir.      Güzelyurt’taki yarı kayaya oyma, ön cepheleri işlemeli Rum Evleri Kapadokya mimarisinin en güzel örneklerini teşkil eder. Güzelyurt’un ilk yerleşim yeri Aşağı Mahalledeki Aya Gregorius Theologos kilisesi çevresindeki kaya mekânlardı. Kaya konutların ön kısmına tonoz örtü sistemiyle yapılar eklendi. Bunun sonucu olarak önü yapı arkası kayaya oyma olan konutlar kullanılmaya başlandı. 19 ve 20. yüzyıllarda ise Yukarı Mahallede kaya oymalarına konutlar inşa edildi.      Güzelyurt evlerinin çatılarında kemer sistemi kullanılmaktadır. Bu özelliğiyle Güzelyurt evleri 100–200 yıldır sapasağlam ayakta kalmaktadır. Güzelyurt evlerinin giriş kapılarında evin yapım tarihini görmek mümkündür. Güzelyurt’taki tarihi evler, bölgeye gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir” Foto-Haber: Şeyda COŞAR

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı