Tekstilde öncü firmalara ev sahipliği yapıyoruz

Tekstilde öncü firmalara ev sahipliği yapıyoruz

AKSARAY İSTİHDAMDA ÖNCÜ OLMAYA DEVAM EDİYOR

Aksaray’da pandemi sürecinde mevcut istihdamı korumaya çalışan ve bu konuda birçok çalışmalara imza atan Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), işverenlerin işgücü ihtiyaçlarını karşılamaya ve istihdam sağlamaya devam ediyor. Pandemi sürecinin olumsuz etkilerine rağmen üretime devam eden işletmeler özellikle ortaya çıkan işgücü ihtiyacını karşılamak için İŞKUR’a müracaat ediyor. Pandemi sürecinin ilk günlerinden itibaren başarılı bir yol izleyen Aksaray İŞKUR Müdürlüğü sağladığı teşvik ve desteklerle dikkat çekiyor.
Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mahmut Akkuş, pandemi sürecinin tüm Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de etkilerinin devam ettiğini belirterek, “Pandemi sürecinde Bakanlığımız İŞKUR’un vermiş olduğu teşvik ve destekler kapsamında işçi ve işverenin yanında oldu. Özellikle kısa çalışma desteği ile ciddi destekler sağlandı. Bu kapsamda Aksaray’da 10 bin 980 kişiye 58 milyon 62 bin 978 TL ödenek tahsis edildi. Zorlu süreçte kısa çalışma ve işsizlik ödeneğinden yararlanamayan vatandaşlara nakdi ücret desteği sağlandı. Nakdi destek ücreti olarak 6 bin 377 kişiye 23 milyon 965 bin 368 TL ödenek tahsisi gerçekleşti. Bu ay ki nakdi destek ücretleri de 8 haziranda vatandaşlarımızın hesabına aktarılacak” ifadelerini kullandı.
Akkuş, pandemi sürecinde Aksaray’da 3 bin 569 kişiye 17 milyon 291 bin 551 TL ödenek tahsis edildiğini söyledi.
6 AY İÇERİSİNDE 2 BİN
740 KİŞİ İŞ SAHİBİ OLDU
İşsizlik ödeneği konusunda düşüşler yaşandığını aktaran Akkuş, şu ifadeleri kullandı; “İşten çıkarma yasağının haziran ayının sonuna kadar devam etmesi ve verilen teşviklerin işsizlik oranını düşürdüğünü görüyoruz.  Normalleşme sürecinde kısa çalışmadan normal çalışma düzenine geçen 7 bin 611 kişiye 10 milyon 658 bin 25 TL destek sağlandı. Pandemi sürecinde işçi ve işverenlere sunduğumuz desteklerle gerek kısa çalışma gerek nakdi ücret gerek işsizlik ödeneği gerekse normalleşme desteğiyle toplamda 28 bin 537 kişiye 109 milyon 982 bin 922 TL destek sağlandı. Sosyal yardımlarla birlikte ilimize 15 Nisan 2021 itibariyle 152 milyon 873 bin 922 TL ödenek tahsisi gerçekleşti. Burada hem Aksaray Valiliği hem milletvekillerimizin desteği hem de sektörün tüm bileşenleri ile birlikte bu koordinasyonu Ticaret ve Sanayi Odası ile Ticaret Borsasıyla yoğun bir şekilde gerçekleştirdik. Pandemi sürecine rağmen 2020 yılında 5 bin 320 kişi iş sahibi olmuştu. 2021 yılının ilk 6 ayında ise 2 bin 740 kişi işe yerleşti.”
TEKSTİLDE DİKKAT ÇEKİYORUZ
İŞKUR olarak tekstil sektörünün nitelikli eleman ihtiyacını karşılamaya yönelik kurslar düzenlediklerine de değinen Akkuş, “İş başı eğitim programı, mesleki eğitim ve beceri geliştirme programı olarak adlandırdığımız MEGİP protokolü ve istihdam garantili kurslar kapsamında çok sayıda gencimize istihdam sağlamaya devam ediyoruz. TÜİK rakamlarına göre Aksaray’da 40 bin kişilik nüfus artışı var bu artış göç odaklı hareketlere bakıldığında temel sebebinin istihdam olduğunu görüyoruz. Bu dönemde tekstil sektörü hem ekonominin hem de istihdamın lokomotifi oldu. Özellikle tekstil sektöründe çok önemli adımlar atıldı. Cumhurbaşkanlığı’nın dördüncü 180 günlük eylem planı içerisinde yer alan insan kaynakları platformlarının, işverenlerin, girişimcilerin de katılımıyla tekstil zirvesi gerçekleştirdik. Aksaray’da tekstil sektöründe her geçen gün gelişmeler kaydediliyor. Sanayi şirketlerinin Anadolu’ya yayıldığı bir dönemde Aksaray yatırımcıların çok dikkatini çekiyor. Gerek güçlü alt yapımız gerekse lojistik yapımızla gerek nitelikli eleman avantajı göz önünde bulundurulduğunda yatırımcılar Aksaray’ı tercih ediyorlar.  Aksaray’da bugüne kadar toplamda 12 tekstil firması açıldı. Bu çok önemli bir gelişme. Aksaray tekstil sektörü için dikkat çekici bir noktada yer alıyor” dedi.
‘İŞKUR OKUL GÖREVİ GÖRÜYOR’
Tekstil için 4 bin 80 kişiye kurs eğitimi ve aktif iş gücü programları kapsamında yaklaşık 50 milyon TL civarında ciddi bir destek gerçekleştirildiğini aktaran Akkuş, “İŞKUR olarak en büyük arzumuz büyük profesyonel firmaların diğer şirketlere rol model olmasıdır. Türkiye’de tekstil sektöründe kadın istihdamı yüzde 50’nin üzerinde Aksaray’da bu rakamlar Türkiye ortalamasının üzerinde seyrediyor. Tekstil sektöründe özellikle dezavantajlı gruplar içerisinde yer alan engelli vatandaşlarımızın, kadınlarımızın, gençlerimizin istihdamının yoğun olduğunu görüyoruz. İŞKUR vermiş olduğu eğitim kursları ile adeta bir okul görevi görüyor. Sadece kurslar kapsamında 4 bin 80 kişi istihdam edildi. Kursların dışında da tekstil sektörü istihdamlarla desteklenmeye devam edilmektedir. Tekstil sektöründe çalışan yoğunluğu 3 bin 500 kişiye kadar çıkıyor. Tekstil firmalarında şu anda hali hazırda 92 engelli vatandaşımız çalışıyor. Yeni firmaların açılmasıyla birlikte bu sayı katlanarak artacaktır. Temennimiz ilerleyen günlerde tekstil sektöründe 6 bin kişinin çalışması yönündedir. Aksaray tekstil sektöründe dünya markalarına ev sahipliği yapıyor” ifadelerini kullandı. Foto-Haber: Erdi ULUKAYA

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı