Televizyon ve sosyal medya bağımlılığına PANZEHİR

Televizyon ve sosyal medya bağımlılığına PANZEHİR

Aksaray Belediyesi tarafından, çocukları televizyondan ve sosyal medya bağımlılığından kurtarmak ve çocukların yeteneklerini kullandırarak sosyalleşmelerini sağlamak amacıyla açılan Aksaray Çocuk Aktivite Merkezi’nde, her gün onlarca çocuğa eğitim veriliyor.
Kültür ParkSite Alışverişveriş Merkezi’nin üst katında 600 metrekare alanda hayata geçirilen Çocuk Aktivite Merkezi’nde her gün 6-14 yaş aralığındaki onlarca çocuk hem eğlenebilecekleri hem de ilgi duydukları alanlarda ücretsiz olarak eğitimler görüyor.
TEMELİ SAĞLAM ATMAK ÖNEMLİ
Çocukların ilgi duyabileceği birçok alana sahip olduklarını belirten Merkez Sorumlusu Nurhan Çelikturan, “Kültür ParkSite Alışveriş Merkezi’nin üst katında Aksaray Belediyesi tarafından planlanan ve yapımı tamamlanan merkezde, 150 kişilik drama salonu, zeka atölyeleri, tiyatro salonu, içinde 100 yıllık oyuncakların da bulunduğu oyuncak müzesi, kütüphane, robotik kodlama merkezi, ahşap atölyesi var. Bu merkezde, binlerce oyuncak, eğitici materyal ve bakanlığın tavsiye ettiği çocuk kitapları da ücretsiz olarak çocukların kullanımına sunulurken, psikologlar, okul öncesi öğretmenleri, bilim sanat öğretmenleri, robotik kodlama mühendisleri de bu merkezde görev alıyor.” dedi.
ŞUANA KADAR 815 ÖĞRENCİ KURS ALDI
Çocukları tablet, telefon ve televizyon bağımlılığından kurtarmak ve ilgi duydukları alanlarda eğlendirici eğitimler görebilecekleri bir ortam oluşturmak amacıyla Sosyal Çocuk ve Eğitim Merkezi’ni kurmaya karar verdiklerini ifade eden Çelikturan; “Aksaray’da tüm branşların bir arada olduğu böyle bir kompleks çocuk merkezine yoğun bir ilgi var. Bugüne kadar 815 öğrenciye kurs verdik. Kurslarımız yeni eğitim ve öğretim yılında da devam ediyor.“ şeklinde konuştu.
AYLIK 5 BİN KİŞİ ZİYARET EDİYOR
Oyuncak müzesine yoğun bir ilgi olduğunu belirten Çelikturan, ”Özellikle oyuncak müzesini gezecek gruplar hafta içerisinde öğretmenleri veya dernekler aracılığı ile bizden randevu alıyorlar. Burada oyuncak müzesini ziyaret ediyorlar. Daha sonra gösteri salonunda öğrencilere meddah ve masal dünyasından küçük gösteriler sunuyoruz. Daha sonra ahşap atölyesinde öğrencilerle beraber rüzgârgülü yapıyoruz. Çok mutlu oluyorlar. Kum havuzunda özgür bir şekilde oynuyorlar ve bir günü dolu dolu geçiriyorlar.” dedi.
 YAPTIKLARI OYUNCAKLAR KENDİLERİNİN OLUYOR
Çocuk Aktivite Merkezinde ahşap oyuncak ustası Nadir Ergün, “Öğrencilerimize burada 6 haftalık bir eğitim veriyoruz. Aileler isterse bu eğitim sürelerini 12 haftaya da çıkarabiliyoruz. Kurs ücreti almıyoruz. Sadece 50 lira malzeme ücreti temin ediyoruz. Diğer bütün giderleri Aksaray Belediyesi karşılıyor. Biz burada öğrencilerimize ahşap oyuncak yapımını gösteriyoruz. Daha sonra makine atölyemizde öğrencilerimizin yapacağı oyuncakları kesip biçerek yarı yapılandırıyoruz. Yarı model oyuncakları öğrencilere veriyoruz. Onlarda zımparalayıp işlemlerini ve küçük kemsim işlemleri ile kendi zevklerine göre boyuyorlar. Boyama işleminde ise tamamen doğal boyalar kullanıyoruz. Yaptıkları oyuncaklar ise kendilerinin oluyor. Burada çocuklar uzun yıllar kullanılacakları oyuncak elde etmiş oluyorlar. Atalarımız bize ‘ahşap beşikten mezara kadar’ derlerdi. Ahşap hayatın her yerinde kullanılıyor. Bu yüzden uzun yıllar kullanılıyor. Hatta saklayıp kendi çocuklarına da verebilirler.”diye konuştu. Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı