Tercih edilen, nitelikli elemanlar yetişiyor

Tercih edilen, nitelikli  elemanlar yetişiyor

“İhtiyaç duyulan personel profili yani nitelikli personeller endüstri meslek liselerimizden çıkmış oluyor”

Aksaray’da işverenlerin tercih ettiği, temininde güçlük çektiği iş gücü endüstri meslek liselerinde ki eğitimli öğrenciler tarafından karşılanıyor.
Aksaray Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İş-Kur, Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde gerçekleştirilen protokoller sayesinde endüstri meslek liselerinde ki eğitimli öğrenciler, iş gücü piyasasında verimli bir şekilde yer alıyor. Aksaray Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) İl Müdürü Mahmut Akkuş, gençlerin işgücü piyasasına kazandırılma sürecini gazeteniz Aksaray Egemen’e anlattı.
‘ÖĞRENCİLERİN İŞ GÜCÜ PİYASASINDA
YER ALMALARINI SAĞLANIYOR’
Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği içinde yılda iki defa mesleki bilgi ve rehberlik danışma toplantısı gerçekleştirdiklerini belirten İş-Kur Müdürü Mahmut Akkuş: “Bu mesleki bilgi ve rehberlik danışma toplantılarında özellikle okullarda yürüteceğimiz faaliyetlere ilişkin çalışmalarımız gerçekleşiyor. Meslek liselerimize yönelik iş kulüplerimiz aracılığıyla yaklaşık dört gün süren bir eğitim veriyoruz. Bu eğitimlerde iş arama becerileri, CV hazırlama, iş aramaya ve iş gücü piyasasına yönelik ipuçları veriliyor. Sonrasında bir sertifikalandırma süreci başlıyor. Bu toplantılardaki maksadımız; endüstri meslek liselerinde ki öğrencilerimizin hızlı bir şekilde iş gücü piyasalarında yer almalarını sağlamak. 17 Şubat 2020 tarihinde de bu yılın ilk toplantısını gerçekleştireceğiz. Bu toplantıda konuları tekrar gözden geçirmiş olacağız” dedi.
‘MESLEKİ YÖNELİM TESTİ İLE GENÇLERİN
 KENDİNİ TANIMASI AMAÇLANIYOR’
İş arama becerilerinin geliştirilmesine yönelik sunumlar yaptıklarını ifade eden Akkuş, şunları kaydetti: “Meslek danışmanlarımız tarafından sunumlar gerçekleştiriyoruz. Stajyer öğrencilerimize yönelik yaptığımız çalışmalar şu şekilde: meslek danışmanlarımız işverenlerle görüşerek onların işyerlerini ziyaret ediyor, öğrencilerimiz işyerlerini tanısınlar, çalışma ortamlarını görsünler diye. Mesleki yönelim testimiz var. İş-Kur sitesinde yüklü olan test; ile kişilerin özellikle son sınıf ve üniversite öğrencilerinin meslek seçme ya da mesleği ile alakalı farklı tercihler yapma aşamalarında kendilerini tanımalarına yönelik bir kişilik ve mesleki yönelim soruları içermektedir. Genel kültür, genel yetenek kapsamında 3 aşamalı bir test. Maksimum 45 dakika sürüyor”
‘İŞ KULÜPLERİNDE GENÇLER İŞ
GÜCÜ PİYASASINA HAZIRLANIYOR’
Akkuş: “İş kulüplerinde kendini tanıma, hedef belirleme, iş arama sürecinde ilgi alanları değerleri nelerdir, hobileri nedir ve iş arama sürecinde kendini tanıma neden önemlidir bunu anlatıyoruz. CV hazırlama, mülakat teknikleri, kaç çeşit mülakat var hangi aşamalardan geçiyorlar. Beden dili ve iletişim alanlarında eğitim veriyoruz. İşveren ve iş arayan rolleri üstlenerek birebir mülakat nasıl olur diye benzetim gerçekleştiriyoruz. Değişik zamanlarda büyük firmalarımızın insan kaynakları yöneticileriyle öğrencilerimizi bir araya getirmeye çalışıyoruz. Endüstri meslek liselerinde ki öğrencilerimizle farklı meslek gruplarına ziyaretlerimiz olacak” şeklinde konuştu.
 ‘İSTİHDAMI ARTIRMAYA YÖNELİK
OKULLARDA BÖLÜMLER AÇILIYOR’
Gençlere gerekli yönlendirmelerin eğitimlerle yapıldığını vurgulayan Akkuş: “Endüstri meslek lisesi bölümlerinde mezuniyet sonrası bir takip sistemi oluşuyor. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile çocuklarımızın hayata atılmaları ve çalışma hayatına girmesi, iş gücü piyasasına bir an önce dâhil olmaları konusunda bir iş birlikteliğimiz var. Bu doğrultuda gençlerimize gerekli yönlendirmeler yapılıyor. Staj görüyorlar deneyim kazanıyorlar, cep harçlılığı alıyorlar aynı zamanda sigortaları yatıyor. Alt yapı süreklilik kazanıyor bu sayede lise mezunlarımız özellikle OSB’de iş bulabiliyor” diye konuştu.
‘İSTİHDAMA YÖNELİK ÇOK
HIZLI HAREKET EDİYORUZ’
Akkuş son olarak şunları kaydetti: “İstihdama yönelik çok hızlı hareket ediyoruz. Batarya sistemlerine yönelik yeni bir bölüm açıldı. Milli Eğitim Bakanlığımızın OSB’de olan okullarda açtığı bölümler iş gücü piyasasına katkı sağlıyor. İhtiyaç duyulan personel profili yani nitelikli personeller endüstri meslek liselerimizden çıkmış oluyor. Yakın zamanda batarya firmasının kurulması ön görülüyor. Örneğin otomotiv sektörüne yönelik iş gücü piyasasının aradığı temininde güçlük çektiği mesleklere yönelik bölümler açılıyor. Aksaray’ın köklü, büyük yatırımcıları ve fabrikaları da bu projelerimize destek veriyor. Artık okullarımızın kapasitesi ve niteliği artıyor” Röportaj: Dilara ÇİFTCİ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı