Tezcan sanayi işletmelerini uyardı

Tezcan sanayi  işletmelerini uyardı

Sanayi Sicil Bilgi Sistemi’nin e-devlet entegrasyonu çalışmalarının tamamlandığını duyuran Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Refik Tezcan, sistem üzerinden belge eklemede son tarihin 1 Ağustos olduğunu belirtti. 


Sanayi Sicil Bilgi Sistemi’nin e-devlet entegrasyonu çalışmalarının tamamlandığını duyuran Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Refik Tezcan, sistem üzerinden belge eklemede son tarihin 1 Ağustos olduğunu belirtti. Tezcan açıklamasında şu detaylara yer verdi; “ Sanayi Sicil Belgesi bulunan firmaların 01 Ağustos 2019 tarihine kadar normal giriş yaptıkları sanayisicil.sanayi.gov.tr internet adresinde yeni açılan “e-devlet girişi” butonu ile giriş yaparak sol taraftaki menüde yer alan “Belge No İle İşletmemi Getir” butonu ile firmalarını kaydederek “Kayıtlı İşletmelerim” olarak eklemeleri gerekmektedir. Birden fazla şubesi bulunan firmalarımız ve birden fazla firmanın iş ve işlemlerini takip eden muhasebecilerimiz tüm şubelerini/firmalarını bu şekilde kaydetmeleri gerekmektedir. Üretim yapan firmalarının alması kanuni zorunluluk olduğu Sanayi Sicil Belgesi aynı zamanda ilgili firmalarımıza teşvik, destek ve avantajlarda sağlamaktadır. Kısaca bu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:
1) Makine ve teçhizatlarısöz konusu mükelleflere 01.05.2018 tarihinden itibaren 2019 takvim yılı sonuna kadarteslimi de katma değer vergisinden müstesna olacak, katma değer vergisine tabi olmayacaktır.İstisna kapsamında mal satın almak isteyen alıcılar,Sanayi Sicil Belgelerini ibraz ederek alacakları makina ve teçhizatı imalat sanayiinde kullanacaklarına dair beyanlarıyla birlikte bağlı oldukları vergi dairesine başvuracaklardır. Anılan mükellefler, bu başvurular üzerine, KDV mükellefiyetlerinin bulunduğuna ve makine-teçhizatı indirim hakkı tanınan işlemlerde kullanacaklarına dair “İstisna Belgesi” alarak, bu belgenin örneğini gümrük idarelerine veya yurtiçindeki satıcılara ibraz ederek işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir.
2) Firmanın belgenin düzenlendiği adresindeki sayaç tarifesi Sanayi Tarifesine geçirilerek ve TRT payının alınmaması ile kullanmış olduğu elektrik tutarında indirimler olmaktadır.
3) 6802 sayılı Gider Vergileri Kanunu 33. Maddesinde bahsi geçen Kambiyo Vergilerinde 17.06.2019 tarih ve 1149 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile düzenlemeye gidilerek Sanayi Sicil Belgesi olan firmalar muaf tutulmuştur.
4) Bankalar tarafından ihracat kredileri (Türk Eximbank) ile kredilendirilen firmaların imalatçı olup olmadıklarının tespitinde sanayi sicil belgesi talep edilebilmektedir. İhracata hazırlık kredisi, reeskont kredisi, ihracata yönelik işletme sermayesi kredisi ve ihracata yönelik yatırım kredisi vb.
5) Katma değer vergisi mevzuatında imalatçı olmanın şartlarından biri de sanayi sicil belgesi olma şartıdır. (İhraç kayıtlı mal teslimi) İhracat işlemi gerçekleşinceye kadar KDV ödemezler, ihracat gerçekleşince KDV terkin edilir veya iade alınır.
6) Yerli malı belgesi için sanayi sicil belgesine sahip olmak gerekmektedir. Yerli malı belgesi alabilmek için, ürünlerin Bakanlık tarafından düzenlenen sanayi sicil belgesine sahip sanayi işletmeleri tarafından üretilmesi ve sanayi sicil belgesindeki üretim konusu içeriğinde yer alması gerekmektedir. Mal alımı ihalelerinde yerli malı teklif eden istekliler lehine % 15 oranına kadar fiyat avantajı sağlanabilmektedir. Firmaların imalatçı olarak ihalelere başvuruları aşamasında sanayi sicil belgesine sahip olmaları gerekmektedir.
7) Yatırımların ve istihdamın teşvikine yönelik olarak sanayi sicil belgesi olan işletmelere Devlet yardımı, teşvik ve destekleri sunulabilmektedir. Ekonomi Bakanlığı Destekleri, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve TÜBİTAK’ın  Ar-Ge projesi destekleri, KOSGEB Destekleri vb.” (Haber Merkezi)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon