​Tezcan, sanayi işletmelerini uyardı

​Tezcan, sanayi işletmelerini uyardı

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Refik Tezcan, Yıllık İşletme Cetvel bilgilerini 30 Nisan tarihine kadar bildirmeyen sanayi işletmelerine bin 294 lira idari para cezası kesileceğini açıkladı.


Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Refik Tezcan, Yıllık İşletme Cetvel bilgilerini 30 Nisan tarihine kadar bildirmeyen sanayi işletmelerine bin 294 lira idari para cezası kesileceğini açıkladı.
Yıllık İşletme cetvellerinin belirtilen tarihte gece 24.00’a kadar sanayisicil.sanayi.gov.tr adresinden elektronik ortamda girilmesi gerektiğini aktaran Tezcan; “Zorunlu hallerde taahhütlü posta, kargo, faks ve elden Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne iletilmek suretiyle de Yıllık İşletme Cetvelleri verilebilir. Yoğunluk yaşanmaması adına son günlere bırakılamaması önem arz etmektedir. Sistem 7 gün 24 saat açık olduğundan mesai saatleri dışında ve hafta sonları da girişler yapılabilir.2019 yılı için Yıllık İşletme Cetvellerini vermeyen firmalara 1294,00 TL İdari Para Cezası uygulanacaktır.”dedi.
Tezcan; uyarılarını şu ifadelerle sürdürdü; “Ayrıca; 27 Mart 2018 tarih ve 30373 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan “Vergi kanunları ile bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerdedeğişiklik yapılması hakkında kanun” ve 5 Haziran 2018 tarih ve 30442 sayılı resmi gazetede yayınlanan “katma değer vergisi genel uygulama tebliğinde değişiklik yapılmasına dair tebliğ” ile makine ve teçhizatları söz konusu mükelleflere 01.05.2018 tarihinden itibaren 2019 takvim yılı sonuna kadar teslimi de katma değer vergisinden müstesna olacak, katma değer vergisine tabi olmayacaktır.
Konuyla ilgili tebliğ taslağı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet sitesine konulmuş olup, anılan tebliğ taslağında uygulamaya ilişkin açıklamalar yapılmıştır. Yapılan açıklamalara göre; istisna “yeni” makine ve teçhizat teslimlerine tanındığından, istisna kapsamında teslime konu edilecek makine ve teçhizatın kullanılmamış olması gerekmektedir. Diğer taraftan, makine ve teçhizatın aksam, parça, aksesuar ve teferruatları istisna kapsamında değerlendirilmeyecektir.
İstisna kapsamında mal satın almak isteyen alıcılar, Sanayi Sicil Belgelerini ibraz ederek alacakları makine ve teçhizatı imalat sanayinde kullanacaklarına dair beyanlarıyla birlikte bağlı oldukları vergi dairesine başvuracaklardır. Anılan mükellefler, bu başvurular üzerine, KDV mükellefiyetlerinin bulunduğuna ve makine-teçhizatı indirim hakkı tanınan işlemlerde kullanacaklarına dair “İstisna Belgesi” alarak, bu belgenin örneğini gümrük idarelerine veya yurtiçindeki satıcılara ibraz ederek işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir.
Bu kapsamda yapılan teslimler nedeniyle, telimi yapan mükelleflerce yüklenilen katma değer vergileri, vergiye tabi işlemler üzerinden hesaplanan vergiden indirilecek, indirim yoluyla telafi edilemeyen vergiler ise, Katma Değer Vergisi Kanunu'nun 32'nci maddesi hükmü uyarınca istisna kapsamında işlem yapan mükellefin talebi üzerine iade edilecektir.
İstisna kapsamında alınan makine ve teçhizatın, teslim tarihini takip eden takvim yılının başından itibaren üç yıl içinde; imalat sanayi veya Ar-Ge, yenilik ve tasarım faaliyetleri dışında kullanılması veya elden çıkarılması hallerinde, zamanında alınmayan katma değer vergisi alıcıdan, vergi zıyaı cezası uygulanarak gecikme faizi ile birlikte tahsil edilecektir.” (Haber Merkezi)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon