Tıp Fakültesi’nin ilk sempozyumunda zehirlenmeler konuşuldu

Tıp Fakültesi’nin ilk  sempozyumunda zehirlenmeler konuşuldu

Kurulduğu günden bu yana hızlı bir büyüme kaydeden ve hem akademik, hem de toplum sağlığı bakımından son derece etkin çalışmalar yapan Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Tıp Fakültesi, ilk sempozyumunu gerçekleştirdi. 
 
“Multisentrik-Multidisipliner Toksikoloji (Zehirlenme) Sempozyumu,” dört şehirden 12 konuşmacı ve altı şehirden 100 katılımcı eşliğinde, toplam altı oturumda gerçekleştirildi. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’ndaki etkinlik öncesinde, İdlip Şehitleri için saygı duruşunda bulunuldu. Tüm şehitleri dua ve rahmetle andıklarını ifade eden ASÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayhan Özçifçi, sempozyumun hayırlara vesile olması dileklerinde bulundu. Sosyal yaşantı içerisinde birçok alanda zehirlenmelerin olduğunu ve bunlara müdahaleler konusunda da yeni gelişmelerin yaşandığını kaydeden Özçifçi, “Teknoloji, endüstriyel gelişmeler, çevresel unsurlar, beslenme alışkanlıklarının değişmesi ve hazır gıdalar, ilaçlar… Pek çok faktör zehirlenmelere sebep olabiliyor. Sağlık çalışanlarımızın bu hususlarda çok kıymetli çalışmaları var. Düzenlenen sempozyumlar, bilim insanlarının deneyim ve üretilen yeni gelişmeleri paylaşması ve böylece daha etkili tedavi ve çözümlerin anlaşılabilmesi için önemli bir fırsat anlamına da gelmektedir. Burada temel düşünce toplumun sağlığını korumak ve hastaya şifa vermektir. Bu nedenle sempozyumu önemli buluyor, katkı sunan herkese çok teşekkür ediyoruz” dedi. ASÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Namık Özkan da, Fakülte olarak ilk sempozyumu düzenlemenin heyecanı ve mutluluğu içerisinde olduklarını belirterek, “Gerek Multisentrik-Multidisipliner Toksikoloji (Zehirlenme) Sempozyumunun, gerekse farklı alanlarda düzenlemeyi planladığımız bilimsel etkinliklerin kalıcı ve sürekli olmasını arzu ediyoruz. Bu sempozyumun düzenlenmesindeki önemli katkıları münasebetiyle Sempozyum Başkanımız ve Öğretim Üyemiz Prof.Dr. Sıdıka Ayşegül Ertaşkın ve Sempozyum Düzenleme Kurulu’ndan Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Betül Öztürk ile Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği (TARD) yöneticilerine çok teşekkür ediyoruz” dedi.
 
Aksaray, Ankara, Konya ve Kayseri’deki Üniversite ve Hastanelerden 12 konuşmacı, altı oturumda gıda, karbondioksit, bitkisel ve hayvansal kaynaklı zehirlenmelerle; çocuklarda zehirlenmeler, zehirlenmelere acil yaklaşımlar, zehirlenmelerde yoğun bakım uygulamaları ve ilaç zehirlenmelerinde tedavi gibi önemli konularda bilgiler aktardı. Sempozyumu bu şehirlerin dışında Nevşehir ve Tokat’tan da katılımcılar takip etti. (Haber Merkezi)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı