Toplumlar sanatla değişir

Toplumlar sanatla değişir

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, öğrencilerin sanatsal faaliyetlerle ilgilenmesi hususunu önemsediklerini ve iç derinliği yüksek bireyler yetiştirmek adına gayret gösterdiklerini söyledi.

ASÜ’de, farklı okullarda eğitim-öğretim gören öğrenciler Topluma Hizmet dersi kapsamında bir araya geldi ve Kanuni Anadolu İmam Hatip Lisesi okul duvarlarında resim çalışması yaptı. Okul koridorlarının sanatsal dokunuşlarla renklenmesine dair çalışmaların tamamlanmasının ardından İmam Hatip Lisesi yönetimi, çalışmalara emek veren ASÜ’lü öğrenciler ve akademisyenlere plaket ve belge takdiminde bulundu. Takdim töreninde kısa bir selamlama konuşması yapan Rektör Şahin, kültür-sanat faaliyetlerine ilişkin temel bakış açıları hakkında bilgiler verdi. Öğrencilerin akli, bedeni ve ruhi melekeler açısından yetkin bireyler olmasını istediklerini ve eğitim-öğretim planlamalarını bu doğrultuda yaptıklarını anımsatan Şahin, “Ruhi melekeler sanatsal faaliyetlerle gelişebiliyor. Her öğrencimiz, -kendi kabiliyetine ve beğenisine göre- muhakkak bir sanat dalıyla ilgilensin. Sanat, bireyin iç dünyasını zenginleştirir, bu zenginlik bir süre sonra davranışlara sirayet eder ve toplumsal bakımdan müspet bir değişim ortaya çıkar. Sevgi, saygı, nezaket, zarafet, estetik, vefa, ölçü, ahenk… Bu hasletler sanatla gelişir” dedi. Kanuni Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Ali Boysak da okulda bir süre önce çeşitli yenilemelerin yapıldığını ve fiziki eksiklerin giderildiğini söyleyerek, “Tek eksik parça, koridorların sanatla güzelleşmesiydi. Bu konuda ASÜ bizlere destek oldu ve okul duvarlarında resim çalışmaları yapıldı. Artık öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz rengârenk koridorlarda yürüyor. Başta Rektörümüz olmak üzere, çalışmanın hayata geçmesine katkı sağlayan tüm hocalarımıza ve öğrencilerimize çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Arzu Doğru ve Resim-İş Eğitimi Bölümü Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Semra Kılıç Karatay da törende kısa birer konuşma yaparak, iyi işler ortaya çıkarmak adına yaptıkları çalışmaların süreceğini belirtti.

Açıklamaların ardından Okul Müdürü Ali Boysak, ASÜ yöneticilerine plaket takdim etti. Etkinlik, Rektör Şahin’in öğrencilere belgelerini vermesiyle sona erdi. (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
ev yemekleri simit cafe flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası