Trafikte kırmızı çizgimiz: Yaya

Trafikte kırmızı çizgimiz: Yaya

AKSARAY'DA 'KIRMIZI ÇİZGİ' UYGULAMASI VATANDAŞLARDAN TAM NOT ALDI

İç İşleri Bakanlığı’nın sosyal medya hesabı üzerinden ‘Kırmızı çizgimizi çekiyoruz' paylaşımı sonrası Aksaray’da kırmızı çizgi uygulamasına başlandı. Yayalara öncelik tanınmasına dikkat çekilen uygulama kapsamında belediye ekipleri yaya geçitlerindeki beyaz renkli şeritlerin orta şeritlerini kırmızı renge boyadı. Kırmızı çizgi uygulaması vatandaşlardan tam not aldı.
Yaya geçitlerinde önceliğin yayalarda olduğunu belirten farkındalık çalışmalarından birisi olan kırmızı çizgi uygulaması ile kavşak giriş ve çıkışlarında, yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlama, yayalara ilk geçiş hakkı verilme bilincinin oluşturulması hedefleniyor.
ETKİNLİĞE TAM DESTEK
Uygulaması kapsamında Aksaray'da şerit boyama etkinliği de gerçekleştirildi. Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, Ankara Caddesi'nde öğrencilerle birlikte farkındalık yürüyüşü yaparak, şerit boyadı.
Bugün öğrencilerle birlikte "Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir" sloganıyla farkındalık oluşturduklarını anlatan Aydoğdu, şunları kaydetti: “Aksaray'ın gençleriyle birlikte çok güzel bir farkındalık oluşturduk. Hakikaten yayalar kırmızı çizgimiz. Trafikte her zaman öncelik yayaların. Bu durumu çocuklarımıza küçük yaşta öğreterek yayaların ne kadar değerli olduğunu vurguluyoruz. Çocuklarımızla, yavrularımızla birlikte yürüyüş yaptık. Kırmızı çizgimizi çektik”
‘KIRMIZI ÇİZGİMİZİ ÇEKİYORUZ’
Aksaray Belediyesi ekipleri de şehir genelinde yaya geçitlerinin beyaz renkli şeritlerden bazılarını kırmızı renge bürünmesi için çalışmalara başladı. Başlatılan etkinliğe destek vermek üzere kent genelindeki tüm yaya geçitlerinde kırmızı çizgi etkinliğinin başlatıldığını aktaran Belediye Başkanı Evren Dinçer, “Yerel yönetimler olarak vatandaşlarımıza güvenli ve konforlu ulaşım imkanı sunmak için yol, kaldırım, yaya geçidi, kavşak ve orta refüj gibi alanlarda sürekli düzenlenmeler yapıyoruz. Bu alanlarda sık sık bakım onarım ve düzenleme çalışması yapmamızın tek gayesi vatandaşlarımızın gönül rahatlığı ile ulaşımlarını sağlaması içindir. Yurt genelinde başlatılan ‘’Kırmızı çizgimizi çekiyoruz" farkındalık etkinliğin de bu noktada yerinde ve son derece faydalı olduğunu düşünerek yaya geçitlerimizde kırmız çizgi çalışması yaptık. Sürücülerimizin bu etkinliklerle daha duyarlı hale geleceğini düşünüyoruz. Etkinliğe tam destek veriyoruz” dedi.
‘ARTIK TRAFİKTE DE
KIRMIZI ÇİZGİMİZ VAR’
Taşpazar Mahallesi’nde Kurşunlu Cami önündeki yaya geçidinde kırmızı çizgilerin dikkat çektiğini belirten vatandaşlardan Merve Bekar “Ben bu kırmızı çizgi olayını haberlerde farkındalık çizgisi olarak görmüştüm. Şehrimizde de kırmızı çizgi uygulaması çok yerinde olmuş. Daha önce beyaz olduğu için fark edilmiyordu. Her insanın ayrı bir kırmızı çizgisi var. Artık trafikte de kırmızı çizgimiz yayalar oldu. Yaya geçidinin tam ortasında duran kırmızı çizgi büyük farkındalık oluşturdu” diye konuştu. Foto-Haber: Erdi ULUKAYA

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı