Tulum kebabı ve inceelek tatlısına coğrafi işaret alındı

Tulum kebabı ve  inceelek tatlısına  coğrafi işaret alındı

Aksaray İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından ilimizin lezzetlerinden İnceelek Tatlısı ve Tulum Kebabına coğrafi işaret tescil belgesi alındı.
Konu ile ilgili bilgi veren İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan, ilimizin tanıtımı çalışmaları çerçevesinde Aksaray'a ait İnceelek Tatlısı ve Tulum Kebabına2019 yılında coğrafi işaret tescil belgesinin alındığını belirtti. Doğan, ilk olarak 2012 yılında İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce Aksaray'da coğrafi işaret ile ilgili çalışmalarabaşlanıldığını, bu çalışmaların neticesinde ilimize ait ürün ve değerlerin tespitininyapıldığını, burada öne çıkan unsurlarla ilgili de Türk Patent Enstitüsüne müracaat edildiğini belirtti. Bunun sonucunda 2017 yılında 7 ürün ve değerimizin marka tescil ve patentinin yapıldığını ifade eden Doğan, devam eden çalışmaların neticesinde de2019 yılında 2 ürünümüze coğrafi işaret tescil belgesinin alındığını vurguladı.
Coğrafi işaretin bir ürünün uluslararası tescili için en önemli belge olduğunu vurgulayan Doğan, “Bilindiği üzere Coğrafi İşaret; Belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri bakımından kökenin bulunduğu yöre, alan, bölge veya ülke ile özdeşleşmiş ürünü gösteren işarettir. Önceki yıllarda Taşpınar Halısı ile ilimizin yalnızca bir tane coğrafi işaret belgeli değeri bulunurken, 2019 yılında İnceelek Tatlısı ve Tulum Kebabına alınan tescil belgeleriyle coğrafi işaretli ürün sayımız 3’e çıkmış oldu” dedi.
Doğan, coğrafi işaret belgesiyle tescillenen kente özgü ürünlerin tescil belgesinde belirtilen koşullarda üretilerek, bu ürünlerin kalite, üretim ve pazarlama niteliklerinin arttırılmış olacağını, bu girişimlerin kent kültürünün korunması ve gelecek nesillere aktarılmasına da katkı sağlayacağını aktardı.
Doğan, 11 bin yıllık tarihi geçmişi ile Anadolu'nun en eski medeniyet merkezlerinden biri olan Aksaray'ın daha pek çok ürün ve değerinin olduğunu, bu değerlerin bilinmesinin ve ilimizin tanıtımı çalışmalarında kullanılmasının önemli bir husus olduğunu belirterek, ilerleyen günlerde şehrimize ait diğer değerlerleilgili de çalışmaların yapılacağını ifade etti. Doğan, Aksaray'ın bulunduğu coğrafya içerisinde tarihi ve kültürel özellikleriyle daha fazla öne çıkması gerektiğini, bu uğurda ortaya konulacak çaba ve gayretlerin daha da arttırılması gerektiğini vurguladı.
Aksaray’ın eşsiz lezzetlerinin korunması, marka değerinin arttırılması ve gelecek nesillere taşınması amacıyla coğrafi işaret tescil çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden Doğan, ayrıca Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Hasandağı Testi Kebabına, Ticaret Borsası tarafından Kabak Çekirdeği, Aksaray Yoncası, Eşmekaya Yoğurdu ve Helvadere Patatesine, Ağaçören Belediyesi tarafından Ağaçören Cevizine, Güzelyurt Kaymakamlığı tarafından da Ihlara Halılarına coğrafi işaret tescil belgesi alınması yönünde başvurunun yapıldığını ifade etti. (Haber Merkezi)
 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı