Tüm bilinmeyenleriyle: Zencefil

Tüm bilinmeyenleriyle: Zencefil

SON YILLARDA EN DOĞAL İLAÇ HALİNE GELEN ZENCEFİLİ AKTAR RAMAZAN KURUÖZ GAZETENİZ AKSARAY EGEMEN’E ANLATTI

Kiminin vazgeçemediği, evinden eksik etmediği kiminin ise kokusu ve görüntüsünden dolayı hep mesafeli durduğu, son yıllarda basit bir karın ağrısından tutunda gebelikte mide bulantılarına kadar, kullanılan en doğal ilaç haline gelen zencefili Aktar Ramazan Kuruöz Gazeteniz Aksaray Egemen’e anlattı.
ZENCEFİLİN SİNDİRİM SİSTEMİ VE MİDEYE FAYDALARI
Zencefilin yüzde 40 oranında hazımsızlığa ve mide şişkinliklerine yardımcı olduğunun kanıtlandığını belirten Kuruöz: “Zencefil, mide ağrısına ve mide bulantısına karşı etkili olmasının yanı sıra, mide ve bağırsaklardaki gazı söktürür. İshali önler ve bağırsak bozukluklarını giderir. Hamilelik, hareket (taşıt tutması, deniz tutması vb.) hastalığı ve kemoterapiden kaynaklanan mide bulantısı ve kusmaya iyi geldiğini gözlemlenmiştir. Bağırsaklardaki düz kasları rahatlatıp, yiyeceklerin bağırsaklar boyunca hareket etmesini sağlayarak kabızlığı önler. 1980’den beri zencefilin ülser ve reflüyü rahatlatıcı etkisi olduğu savunulmaktadır. Vücut ısısını arttırarak vücutta bulunan toksinlerin atılmasına yardımcı olmaktadır” dedi.
ZENCEFİLİN KALBE VE SOLUNUM YOLLARINA FAYDALARI
“Düzenli zencefil kullanımı ile inme ve kalp krizi oranını azaltıcı etkisi görülmektedir” diyen Aktar Kuruöz, şunları kaydetti: “LDL kolesterol düşürücü özelliği vardır. Zencefil yağının nefes darlığına da olumlu etkileri olduğu bilinmektedir”
ENFEKSİYONLARA KARŞI ZENCEFİL
Aktar Kuruöz: “Bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara karşı tepkileri hızlandırmaya yardımcı olur. Zencefilin mantar enfeksiyonlarına karşı en etkili bitki olduğunu kanıtlanmıştır. Antiseptik etkisi sayesinde, mide ve bağırsak enfeksiyonlarına, hatta gıda zehirlenmelerine karşı da etkilidir” şeklinde konuştu.
ZENCEFİLİN AĞRI KESİCİ ÖZELLİĞİ
Zencefilin ağrı kesici özelliğinden de bahseden Kuruöz; “Sinir uçlarındaki çeşitli uyarı alabilen özelleşmiş hücrelere etki ederek ağrı kesici özelliği olduğu belirtilmiştir. Doğrudan ağrıyı kesici ve ağrıya neden olan iltihaplanmaları hafiflettiği gözlemlenmiştir. Adet sancısına iyi geldiği gibi adet kramplarında etkilidir” diye konuştu.
ZENCEFİLİN TÜKETİMİNE DİKKAT
Zencefilin yararlarının yanında tabi ki de fazla kullanılması sonucu zararları da bulunmaktadır” diye uyarılarda bulunan Aktar Ramazan Kuruöz,Keskin kokusu sayesinde mide ekşimelerine neden olmaktadır, ritim bozukluğu, deri döküntüsü ve depresif etki yaratmaktadır. Zencefilin kan sulandırma özelliğinden dolayı cerrahi operasyon öncesi tüketimi durdurulmalıdır. Zencefilin 2 yaşından küçüklere verilmemesi önerilmektedir. Eğer çocuklar için kullanılacaksa önerilen dozun üçte biri kullanılmalıdır. Kan sulandırıcı ilaçlarla birlikte tüketilmemelidir. Sarımsak, soğan gibi zencefilin kan pıhtılaşmasını önleyici etkileri de araştırmalar sonucu gözlenmiştir. Hamilelikte tüketim miktarına dikkat edilmelidir. Fazla kullanılan zencefil hamilelikte düşüğe sebep olabilir. Hamile ve emzikli kadınlarda hekim önerisi ve kontrolü altında tüketilmesi önerilmektedir. Günlük kullanılması gereken dozu 1,2 gr olarak belirtmişlerdir” dedi. Foto-Haber: Dilara ÇİFTCİ
 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı