‘Tüm çalışanlar bu haktan yararlanmalı’

‘Tüm çalışanlar bu haktan yararlanmalı’

Aksaray Milletvekili Ayhan Erel, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurul çalışmaları sırasında almış olduğu söz ile kürsüden Korana virüs ile mücadele sırasında hastanelerde görev yapan çalışanların, belediyelerin, otobüs firmalarının, ihtiyaç sahibi olan insanların yaşadıkları mağduriyetlerini dile getirdi ve yaşanan mağduriyetlerin biran önce çözülmesini yetkililerden talep etti.
‘CANLA BAŞLA ÇALIŞAN
SAĞLIK ÇALIŞANLARI’
Milletvekili Erel, “Türkiye çok zor şartlardan geçmektedir. Karşı karşıya kaldığımız tehlike karşısında canla başla çalışan, hastanelerde görev yapan çalışanlarımıza çok teşekkür ediyorum. Bu çalışanlara Sağlık Bakanlığının söylediğine göre maddi anlamda çeşitli imkânlar tanınacak ama bu imkânlar tanınırken sağlık çalışanları arasında, hastanede tüm risklerle karşı karşıya kalan ve bu alanda canla başla mücadele eden personel arasında bir ayrım yapıldığını. Mesela tıbbî sekreterlerin, mutfakta çalışanların, güvenlikçilerin, temizlik yapan işçilerin bu haktan yararlanmadıkları yönünde şikâyetler almaktayız. Hastanede çalışan insanların tamamını bir bütün olarak ele alıp burada bir ayrım yapmaksızın tüm çalışanların bu haktan yararlanmaları sağlanmalıdır” dedi.
‘BELEDİYELER ZOR ŞARTLAR
ALTINDA GÖREV YAPMAKTADIR’
Belediyelerin zor şartlar altında görev yaptığını aktaran Erel, “Özellikle belde belediyelerine baktığımız zaman buralarda insanlar birbirleriyle daha samimi ilişkiler içerisindedir. Bu şartlar altında vatandaşların emlak vergisi, su parası, çeşitli vergileri ödemeleri mümkün görülmemektedir. Dolayısıyla, belediyelerin bırakın asli görevlerini, temel görevlerini yerine getirmeyi, çalışanlarına bile ücret ödeyemeyecek durumda kalmaları söz konusudur. Dolayısıyla İller Bankasından belediyelerimize gönderilen ödenekte hangi nedenle olursa olsun yapılan kesintilerden en az altı ay süreyle vazgeçilmesi belediyelerimizin biraz rahat nefes almasını beraberinde getirecektir diye düşünüyorum” diye konuştu.
‘ŞEHİRLERARASI YOLCU TAŞIYAN
OTOBÜS FİRMALARI ÇOK DERTLİLER’
Şehirlerarası yolcu taşıyan otobüs firmalarından şikâyet ve talepler aldıklarından söz eden Erel şu sözleri söyledi: “Sağlık Bakanlığının veya ilgili bakanlığın genelgesi doğrultusunda yüzde 50 oranında yolcularını azaltmışlar. Kars'tan İstanbul'a giden bir yolcu otobüsünü düşünün, orada çalışan şoförün, muavinlerin bu 25'e yakın yolcuyla yaklaşık otuz altı, otuz sekiz saat bir arada yolculuk etmeleri, akabinde tesisler kapalı olduğu için temel ihtiyaçlarını giderememeleri bir yığın sıkıntıyı beraberinde getirmektedir. Şehirlerarası kara yoluyla, otobüsle yolcu taşıyan bu firmaların ya yolcu taşımalarına müsaade edilmemeli ya da sorunları gözden geçirilerek en mantıklı ve akıllı bir şekilde çözülmelidir diye düşünmekteyiz”
‘İHTİYAÇ SAHİBİ OLAN İNSANLARA GEREKLİ
 YARDIMLARIN YAPILMASINI BEKLEMEKTEYİZ’
"Evde kal, hayatta kal" sloganıyla kahveler, lokantalar, berberler ve buna benzer serbest meslek erbabının çalıştığı iş yerlerin kapatıldığını dile getiren Erel,“Burada çalışan ustalar, kalfalar, garsonlar, aşçılar, bu insanlar evlerine maalesef artık ekmek götürememektedirler, kiralarını ödeyememektedirler; elektrik, su, doğal gaz paralarını ödeyemez hâle gelmişlerdir. Sosyal devlet anlayışı gereği devletimizin 2 milyon aileye yapacağı bin TL civarındaki yardımdan bu tür durumda olan insanlarımızın da faydalanması yönünde çalışma yapmasını, en azından bu vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarının, su parasının, elektrik parasının, doğal gaz parasının devlet tarafından karşılanmasının, belediyeler tarafından karşılanmasının ve belediyelere yapılan ödeneğin artırılmasının uygun olacağı kanaatindeyiz. Bu sosyal yardıma kayıtlı vatandaşlara yapılacak yardım ne kadar sağlıklı, ne kadar verimli olacak bilemiyorum. Daha önceden buraya kayıtlı olanların ne şekilde kaydolduğunu biz bilmekteyiz. Çeşitli ilçe teşkilatlarından aldıkları referanslarla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu'na kayıtlarını yaptırmakta ve siyasi iradeye yakın olan vatandaşlar bu yardımdan "full" anlamda faydalanırken siyasi iktidarla aynı görüşü paylaşmayan vatandaşlarımızın bu konuda çok mağdur oldukları maalesef hepimiz tarafından bilinmektedir. Bu ayrımın ortadan kaldırılarak, gerçekten ihtiyaç sahibi olan insanların siyasi parti tercihlerine bakılmaksızın ihtiyaç sahibi olup olmadıkları gözetilerek gerekli yardımların yapılmasını beklemekteyiz. (Haber Merkezi)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı