Türk sanatında Anadolu izleri

Türk sanatında Anadolu izleri

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Engin Deligöz, bu yıl ilk kez ön lisans programlarına da uluslararası öğrenci almayı planladıklarını dile getirdi.
49 ÜLKEDEN BİN 500 ÖĞRENCİ
Geleneksel Türk El Sanatları Uygulama ve Araştırma Merkezi (GETSAM) tarafından sekizincisi düzenlenen “Sanayi-i Nefise Sohbetleri”nde konuşan Prof. Deligöz, ASÜ’de 49 ülkeden bin 500 civarında öğrenci olduğunu anımsattı. Uluslararası öğrencileri birer gönül elçisi olarak gördüklerine dikkat çeken Deligöz, “Uluslararası öğrencilerimizin Türk kültürüne ve sanatına dair fikir sahibi olmaları adına bu sergide bulunmaları çok önemli. Çünkü onlar bizim gönül elçimiz ve burada öğrendiklerini kendi ülkelerinde de anlatacaklar” dedi.
SERGİ, KONFERANS, SÖYLEŞİ, KATALOG
Konuşmanın ardından “Türk Sanatında Anadolu İzleri” isimli üç farklı teknikle hazırlanan karma serginin açılışı yapıldı. GETSAM Müdürü Öğretim Görevlisi Fatma Küçük, sergide yer alan eserlere dair şu bilgileri verdi: “Rasim Soylu hocamız sergimizde yer alan Mail Art çalışmalarını gerçekleştirdi. Sulu boya ile yapılan bu çalışmalarda, milli mücadele döneminde şehit olan askerlerin yazdığı mektuplar ve dönemi yansıtan resimler bir araya getirildi. Semra Kılıç Karatay hocamız ise geleneksel Türk motiflerinden oluşan keçe ve dokuma eserleri hazırladı. Bu eserler içerisinde Aksaray yöresine ait motifler de var. Şahsıma ait bölümde ise İslam mimari dokusuna vurgu yapan fotoğraflar bulunmaktadır. GETSAM olarak gelenekli sanatlarımızı tanıtmak, yaşatmak ve bu noktaya yönelmek isteyenlere destek olmak amacındayız. Sergi, konferans, söyleşi, katalog… Bunu sağlamak için çok çeşitli çalışmalar yapıyoruz” dedi.
Uluslararası öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği serginin ardından “Türk ve İslam Sanatları Estetiği” konulu bir konferans gerçekleştirildi.(Haber Merkezi)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı