Türkiye’de ilk ve tek spor kütüphanesi

Türkiye’de ilk ve tek  spor kütüphanesi

Türkiye’de üniversiteler içindeki ilk ve tek Spor Kütüphanesi’nin ASÜ’ye kurulacağını söyleyen Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, bu çalışmanın Aksaray’ın spor-bilim ve teknoloji merkezi olması yönünde atılan önemli bir adım olacağını kaydetti. 
 
PROJE KABUL EDİLDİ
 
ASÜ Spor ve Sağlık İhtisaslaşma Koordinatörlüğü, Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın yürüttüğü “2020 Yılı KOP Okuyor Programı”na, “Aksaray Üniversitesi KOP Spor Kütüphanesi” isimli bir proje ile başvuruda bulundu. Gerekli incelemelerin ardından proje kabul edildi. Rektör Yusuf Şahin ve KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkan Vekili Halil İbrahim Tongur, düzenlenen törende Spor Kütüphanesi Protokolünü imzaladı.
‘ŞEHİRDE SPORA OLAN İLGİ
 GİDEREK YÜKSELİYOR’
ASÜ Kütüphanesi’nin gerek fiziki olarak, gerekse içerik bakımından şehrin en büyük kütüphanesi olduğunu, Spor Kütüphanesi’ni de bu alan içinde dikkat çekebilecek ve rahat erişilebilecek bir noktaya konumlandıracaklarını söyleyen Prof. Şahin, “Şehirde spora olan ilgi giderek yükseliyor. Bunda özellikle Kuzeyboru Kadın Voleybol takımının son yıllardaki üstün performansının ve en üst lige çıkmasının önemli bir katkısı var. Biz de, spor ve sağlık alanındaki ihtisaslaşma misyonumuza uygun olarak sportif etkinlikleri çeşitlendirmek, bu alanda yeni ekipmanlar üretebilmek, gençlere sporu sevdirmek ve onları zararlı alışkanlıklardan uzak tutmak, yeni sporcular yetiştirmek, şehirdeki organizasyon kültürünü geliştirmek için samimiyetle çalışıyoruz. Spor Kütüphanesi de bu çalışmalardan birisi. Sürdürülebilir bölgesel kalkınmaya önemli bir katkı sağlayacak olan projede emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi.
‘SPOR KONUSUNDA
 FARKINDALIK ÇOK ÖNEMLİ’
KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkan Vekili Halil İbrahim Tongur ise projenin ASÜ’nün ihtisaslaşma alanındaki misyonuyla doğrudan ilgili olduğunu belirterek, “İnşallah çok güzel sonuçların elde edilecek. Spor konusunda farkındalık çok önemli. Bir kaç gencimiz, evladımız bile bu kütüphaneden etkilenerek kendisine yön çizse, program amacına ulaşmış olur. Çalışmayı, üniversiteler arasında spor temalı ilk ve tek kütüphane olması bakımından da önemli ve değerli buluyoruz” dedi. ASÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Engin Deligöz de tematik kütüphanenin spora farklı bir bakış açısı kazandıracağını kaydetti. Yapılan açıklamaların ardından ilgili protokol metni imzalandı.
Proje ile sporun teşvik edilmesi, spor ve olimpiyat tarihinin öğrenilmesi, sertifikalı eğitimlerinin verilmesi ve spor okur-yazarlığının artırılması konusundaki faaliyetlerinin desteklenmesi hedefleniyor. (Haber Merkezi)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı