‘Türkiye’de rekabet ortamı oluşmuyor’

‘Türkiye’de rekabet ortamı oluşmuyor’

Son zamanlarda mutfak alışverişi için marketlere gidenler zamlı fiyatlarla karşılaşıyor. Ayçiçek yağından, tereyağına, yumurtadan peynire kadar birçok üründe dikkat çeken fahiş fiyat artışları tüketicinin cebini yakıyor. Özellikle süt ve süt ürünlerinde görülen fiyat farklılıkları vatandaşların tepkisine uğruyor.
Aksaray Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk, özellikle son günlerde kamuoyunda büyük tepkilere neden olan fahiş fiyat uygulamalarının, üretici kaynaklı olmadığını ifade etti.
‘3 TL’YE SATTIĞIMIZ SÜTLER
 9 TL’LERE KADAR SATILIYOR’
Ülkemizde süt ve et fiyatlarını belirleyen kurumların olduğunu ve üreticiler olarak bu fiyatların yılda 1 kere değerlendirilmesinin doğru olmadığını söyleyen Aktürk, “Türkiye’de girdi maliyetleri günümüzün şartlarına göre günlük, haftalık, aylık bir şekilde değişiklik gösteriyor. Bizde bu girdi fiyatlarının değişmesi gerektiğini savunanlar tarafındayız. Türkiye’de belki 2-3 milyon üretici var fakat 83 milyon tüketici var.  Bizim 3 TL’ye sattığımız sütlerin fiyatları marketlerde 9 TL’ye kadar satılıyor. Üstelik bu sütlerin kalitesi de farklılık gösteriyor. Bu sütler, işlemlerden geçtikten sonra yağları alınıyor ve fiyatları abartılıyor. Peynir, yağ fiyatları da aynı şekilde uygunsuz fiyatlarla tüketiciye satılıyor. Bunların doğru olmadığını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.
Aktürk, “Serbest rekabet koşullarında daha kaliteli ürünü daha ucuza satmak için firmaların birbirleriyle yarışması gerektiğini biliyoruz. Ne yazık ki Türkiye’de bu rekabet ortamı oluşmuyor. Bütün fabrikalar aynı anda zam uyguluyorlar. Üreticiye yüzde 20 oranında gelen zam tüketiciye yüzde 50 civarında yansıtıldığını üzülerek görüyoruz. Bu sorunun sebebini satış firmaları, fabrikaların olduğunu herkes bilmeli. Gerçekten üretici ciddi anlamda bir zam almadı, ciddi anlamda para kazanmıyor. Bakanlığımızın yüzde 50-60’lara kadar zam uygulayan firmalara ve yem fiyatlarına bir yaptırım uygulaması gerektiğini düşünüyoruz.  Üretici ve tüketiciyi düşünüyorsak yaptırımları hayata geçirmek gerekiyor” dedi. Foto-Haber: Erdi ULUKAYA

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı