Tuz Gölü havzasında toprak altından duman çıkıyor

Tuz Gölü havzasında toprak  altından duman çıkıyor

Aksaray’da Tuz Gölü havzasında yıllar önce sazlık olan ve zamanla kuruyan bölgedeki toprakta oluşan çatlaklıklar arasından duman çıkıyor.  Dumanın üzerine kâğıt veya benzeri cisim konduğunda da tutuşmasını sağlıyor. AFAD İl Müdürü Cezmi Türkmen, bölgede yaptıkları incelemede duman ve kokuya neden olan cismin hidrojen sülfür gazı ve metan gazı olduğunu belirterek, ''Bölgede yaptığımız ölçümde, hidrojen sülfür gazı ve metan gazı tespit ettik. İki farklı veya aynı anada da çıkabiliyor. Bölgedeki koku ise tamamen yanmadan kaynaklanıyor. Hidrojen sülfür gazının kokusu yok''dedi. 
Eskil ilçesi Karşıyaka Mahallesi Şabanlı Yaylası'nda Tuz Gölü havzasını oluşturan yıllar önce sazlık olan ve zamanla kuruyan alanda yaklaşık 10 gün önce koku gelmeye başladı. Meram eden mahalle sakini ise alana gidip baktığında toprak çatlaklıkları arasında duman çıktığını gördü. Üzerine kâğıt veya benzeri cisim konduğunda da dumanın tutuşturduğunu fark etti. Durum mahalle muhtarlığına  bildirildi. 
'SU TUTUYORUZ SÖNMÜYOR'
Karşıyaka Mahallesi Cuma Göktan, bölgede birkaç gün önce bölgedeki otlarında tutuştuğunu,  belirterek, şunları söyledi:''Bu gördüğünüz yer eskiden sazlık ve göldü. Sular çekilince şimdi de yanmaya başladı. Burası bir haftadır yanıyor. Çok değişik bir kokusu var. Yandığını size göstermek için gazete kâğıdı koyduk hemen alev alarak yandı. Dün akşam bu bölgeye yağmurda yağdı ama yinede sönmedi. Biz burayı hayret içinde köylülerimizle takip ediyoruz. Bu çukurlara insan ve hayvan düşse onlarda yanar. Su tutuyoruz yinede sönmüyor. Buraya yetkililerden bir çözüm bekliyoruz.'' 
''30 YERDEN DUMAN VE KOKU GELİYOR' 
Mahalle sakinlerinden  Salim Gök ise ''Benim evim bu bölgeye çok yakın ve evimin pencerelerini kokudan açamıyorum. Geceleri alevleniyor. Tüm köy halkı bu olaydan rahatsızız. Kendiliğinden yanıyor. Yetkililerin buraya çare bulmasını istiyoruz. 10 gün önce ufak bir alevle başladı. Sırayla hızla ilerliyor. Geceleri bazen ateşin yandığını görebiliyoruz. Bizim köyümüzde ilk kez böyle bir olay oluyor. Kendi kendine yanıyor ve kokusu da rahatsız ediyor. Ben tarla sulama hortumlarıyla saatlerce su taşıdım buraya yinede söndürmeyi başaramadım.  Bölgede 30 tane yerden  duman ve koku geliyor.''diye konuştu.
AFAD ARAŞTIRMA YAPTI 
Tuz Gölü havzasında duman ve koku olayının fark edilmesinin ardından AFAD İl Müdürlüğü ekipleri bölgede araştırma yaptı. AFAD İl Müdürü Cezmi Türkmen, yaptıkları araştırma sonucu  duman ve kokuya neden olan cismin hidrojen sülfür gazı ve metan gazı olduğunu  belirtti. 
Türkmen, şunları söyledi:''Tuz Gölü havzasında olan bir bölgemiz. Orada çıkan gaz, hidrojen sülfür gazı bu organik maddelerini zamanla toprak altında katmanlar altında kalmasıyla bitki artıkları, balık atıkları ve mikro organizmalar bunlar zaman içinde bozuluyor. Biz buna organik madde bozulması diyoruz. Bunlar orada  gaza dönüşüyor. Bu gazda hidrojen sülfür gazıdır.  Aksaray, Tuz Gölü'nün devamı olduğu düşünürsek, milyonlarca yıl denizel ortamda kalmış bir yer. Organik maddelerin çökertileri çok fazla. Bunlarda zamanla yağmur ve selin taşıdığı maddelerin arasında kalarak organik madde bozulması meydana geliyor ve hidrojen sülfür gazı oluşuyor. Bu gaz yer altında basınçla bulmuş olduğu en zayıf çatlaktan yüzeye çıkıyor. Bu gaz tamamen yanıcı bir gaz ve havadan ağır bir gaz. Rüzgârla taşınabilir gaz.''
'YANMALAR DIŞ KAYNAKLARI' 
 Bölgedeki yanmalarında dış kaynaklı olduğunu belirten Türkmen, ''Bölgedeki yanmalar ise tamamen dış kaynaklıdır.  Vatandaşlar da yakıyor olabilir ya da orada bir cam parçası, mercek görevi görüp güneş ışınlarıyla yanma meydana geliyor  olabilir. Yanması gayet doğal bir olay. Orada gaz ile birlikte bitki örtüsünün yer altındaki köklerinde yanma meydana geliyor. Bu yanma zaman zaman 45 santim ile 1 metre derinliğinde aşağı inebiliyor. Yanma alevli şeklinde değil ve fazla gaz çıkışı olduğunda alevli de olabiliyor. Buda altaki ısının yüksekliği toprağın özelliğini bozuyor. Oradaki bitki köklerinin yakarak boşluk meydana geliyor. Bu  oksijen silkinazyonuna neden oluyor. Bu şekilde yanma yavaş yavaş devam ediyor. Biz buna torf yapı diyoruz. Isıdan dolayı toprağın özelliği bozuluyor ve üzerinde gezildiği zaman çökme meydana geliyor ve bu bölgede kesinlikle gezilmemesi gerekiyor. Çünkü içine düşer kişinin yanma riski var” diye konuştu. 
2017 yılında Eskil ilçesi Eşmekaya Beldesi bölgesinde da aynı olayın olduğunu hatırlatan Türkmen, '' 6 ay boyanca yanan yerde ölçümler yaptık, hidrojen sülfür gazı ve metan gazı tespit ettik. İki farklı veya aynı anada da çıkabiliyor. Bölgedeki koku ise tamamen yanmadan kaynaklanıyor. Hidrojen sülfür gazının kokusu yok. Ama metan gazı ve korbon monoksit ile birleşince koku yapıyor. Vatandaşların bölgede aldığı koku bu” dedi. 
Türkmen, bölgedeki alanın tamamen tarama yapıp, insan ve hayvan geçişi için kapatabileceklerini belirtti.  Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı