ULUSLARARASI AKSARAY SEMPOZYUMU BAŞLADI

ULUSLARARASI AKSARAY SEMPOZYUMU BAŞLADI

59 bilim insanı makale sunacak

Aksaray'da bu yıl dördüncüsü düzenlenen Uluslararası Aksaray Sempozyumu başladı.

Aksaray Valiliği, Aksaray Belediyesi ve Aksaray Üniversitesi (ASÜ) işbirliğiyle düzenlenen 4’üncü Uluslararası Aksaray Sempozyumu başladı.
ASÜ Konferans Salonunda düzenlenen ve 3 gün serecek sempozyumda 59 bilim adamı bildiriler sunulacak.
Sempozyum açılışına katılan Vali Ali Mantı, Aksaray'ın tanıtımına katkı sağlayan her türlü etkinliği desteklediklerini söyledi.
İnsanların hafızası, kimliği ve tarihi olduğu gibi şehirlerin de tarihi, kimliği ve hafızası olduğunu belirten Mantı, şöyle konuştu: "Şehirlerin hafızası, orada yetişmiş insanlardır. O şehre dair bir şeyler söylemiş ve söyleyecek insanlardır. O hafızadan ileride bir kimlik, o kimlikten de ileride bir tarih oluşuyor. Şu anda biz Aksaray tarihiyle ilgili bir sempozyum veriyoruz. Ümit ediyorum ki buraya konuşmacı olarak katılan hocalarımız bizlere çok güzel bilgiler verecek. Biz bunlardan ilhamla şehirlerimizin kimliğini öğrenerek ayrıca ülkemizin kimliğini de öğrenmiş oluyoruz. Sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum."
HER ZAMAN KATKI SUNACAĞIMIZ BİR ÇALIŞMA
Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer ise Aksaray’ın en önemli değerlerinden olan Somuncu Baba’nın kabrinin olduğu yerde düzenleme çalışmalarının sürdüğünü, bu kapsamda Somuncu Baba Müzesi’nin tefrişatında yenilemeler yaptıklarını belirtti. Dinçer, Aksaray Sempozyumunu hem bilimsel gerçekliklerin ortaya çıkması, hem de şehrin tanıtımına katkı sağlaması bakımından önemli bulduklarını da söyleyerek, “Bu alanda yapılan çalışmalara katkı sunmaya devam edeceğiz” dedi.
ÜNİVERSİTELER ŞEHRE ODAKLANMALI
ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin de sempozyumun, şehrin tüm değerlerinin bilimsel bir disiplin içerisinde incelenmesi açısından önem arz ettiğini ifade etti.
Göreve geldiklerinde üniversitenin şehrin her taşına ilgi göstermesi ve odaklanması gerektiğini anlattıkların şu anda da bunu gerçekleştirdiklerine değinen Şahin, "Bu düzenlediğimiz sempozyumda bunun yansımalarından bir tanesidir. Buradan çıkan bilgileri kitap haline dönüştürüyoruz ancak bundan daha fazlasını yapmak istiyoruz. 8. senemiz bittiğinde doğruluğunun akademik ortamda tartışılan bilgilerden bir ansiklopedi oluşturmak istiyoruz. Bunun içerisinde Aksaray'ın her şeyi olsun istedik. Aksaray'ın dağını, taşını, oyasını, çemberini, vadisini, turizmini, sanatını, siyasetini, dününü, bugününü ve yarın istedik." diye konuştu.
MERKEZİMİZ ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜYORı çalışalım
Somuncu Baba Kültür Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Sami Yıldız ise Merkezin çalışma alanlarına dair bilgiler verdi. 2015 yılında teşkilatlanmasını tamamlayan Merkezin dört ana konuda ilerlediğini kaydeden Yıldız, “Bunlardan ilki, bugün dördüncüsü gerçekleştirilen Aksaray Sempozyumu. Bunun dışında 11’incisini düzenlediğimiz ‘Bilgiden İrfana Somuncu Baba Buluşmaları,’ ilk bölümlerini tamamladığımız ‘Aksaray’ın Yaşayan Değerleri’ isimli belgesel ve kitap çalışması ile ‘Aksaray’ın Şehitleri’ ve ‘Aksaray’ın Gazileri’ isimli belgesel çalışmaları Merkezimizin ürettiği diğer faaliyetlerdir” dedi.
SELÇUKLUDAN CUMHURİYETE AKSARAY
Yapılan konuşmaların ardından, ASÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muhammet Sarı Başkanlığındaki “Selçukludan Cumhuriyete Aksaray” konulu Açılış Paneline geçildi. Katılımcıları selamlayan Sarı, ilk sözü Prof. Dr. İlhan Erdem’e verdi. Öğretim Üyesi Erdem, “Selçuklu ve İlhanlı Döneminde Aksaray” konulu bir konuşma gerçekleştirdi. Daha sonra Uzman Mehmet Akif Terzi ve Uzman Ahmet Ergün “Arşiv Belgelerinde Aksaray” konusunda sunumlarını yaptı. Açılış panelinin son konuşmasını yapan Doç. Dr. Muhammet Sarı da “Cumhuriyetin İlk Yıllarında Aksaray’a Yapılan İskânlar” konusunu anlattı. Vali Yardımcısı
Dr. Mehmet Tanışır ve Rektör Şahin’in panelistlere plaket ve belge takdiminin ardından, “Arşiv Belgelerinde Aksaray” sergisinin gezilmesiyle açılış programı tamamlandı. Foto-Haber: Dilara ARSLANGEDİKLİ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı