‘Üniversite evrensel şehir anlamına gelmektedir’

‘Üniversite evrensel şehir anlamına gelmektedir’

ASÜ’DE 48 FARKLI ÜLKEDEN BİN 178 YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİ, ÖN LİSANS, LİSANS VE LİSANSÜSTÜ DÜZEYDE EĞİTİM ALIYOR

YABANCI ÖĞRENCİ ORANLARINDA ASÜ BÖLGESİNDE ÜÇÜNCÜ
Aksaray Üniversitesi (ASÜ), İç Anadolu Bölgesinde, 2000 yılından sonra kurulan, Ankara ve Kayseri gibi büyükşehirlerdeki üniversitelerin ardından yabancı uyruklu öğrenci kapasitesinde üçüncü sırada yer alıyor. ASÜ’de yaklaşık 22 bin öğrencinin bin 178’i yabancı uyruklu öğrencileri kapsıyor.
Rektör Prof. Dr. Yusuf Şahin, ASÜ’de yer alan yabancı uyruklu öğrencilerin Türk öğrencilere oranının yüzde 5,4 ile Türkiye ortalamasının üstünde olduğunu söyledi. Türkiye ortalamasının yüzde 2 olduğunu ve ASÜ’nün Türkiye ortalamasının üzerinde bir noktada yer aldığını kaydeden Rektör Şahin, “Üniversitemiz 2016’dan bu yana Türkiye ortalamasının üzerinde bir orana sahip. 2016-2017 döneminde ülke genelinde yabancı uyruklu öğrencilerin Türk öğrencilere oranı yüzde 1,5 iken ASÜ’de 3,4; 2017-2018 döneminde ülke genelinde 1,6 iken ASÜ’de 3,6; 2018-2019 döneminde ise ülke genelinde yüzde 2 iken ASÜ’de 5,4 olarak gerçekleşti” dedi.
‘TARİHİ KÖKLERİ DERİNLERDE
OLAN KÜLTÜREL BAĞLARIMIZ VAR’
ASÜ’nün, bölgesinde, 2000 yılından sonra kurulan, Ankara ve Kayseri gibi büyükşehirlerdeki üniversitelerin ardından üçüncü sırada yer aldığını anımsatan Şahin, “Üniversitemiz toplam 125 devlet üniversitesi arasında 22’nci, devlet-özel tüm yükseköğretim kurumları arasındaysa 39 sıradadır. Çalışmalara katkı sağlayan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz” dedi. Uluslararası öğrenciler konusunun birkaç açıdan önemli olduğunu ve bu sürecin her safhasını titizlikle değerlendirdiklerini kaydeden Rektör Şahin, “Üniversite evrensel şehir anlamına gelmektedir. Farklı kültürler, farklı yaklaşımlar, farklı anlayış biçimleri, yeni bilgiler ve tüm farklılıkların ortak noktada buluşması, üniversitenin temel anlamıyla doğrudan örtüşmektedir. Öte yandan Türkiye, bayrağının gölgesi sınırlarının ötesine düşen bir ülkedir. Geniş bir gönül coğrafyamız ve tarihi kökleri derinlerde olan kültürel bağlarımız var. Biz, uluslararası öğrenciler konusuna bu açılardan bakıyor ve adımlarımızı bu doğrultuda atıyoruz” dedi. Peyderpey öğrenci sayısının ve ülke çeşitliliğinin arttığını da vurgulayan ASÜ Rektörü, kontrollü bir büyüme stratejisi izlediklerini, gerek fiziki imkânlar gerek barınma olanakları gerek akademik ortamlar ve en önemlisi de Türkçe öğretimi gibi tüm detayları göz önünde bulunduruyoruz. Veriler, doğru adımlar attığımızı ve Türkiye ortalamasının üzerinde bir noktada olduğumuzu gösteriyor” dedi. ASÜ’de 48 farklı ülkeden bin 178 yabancı uyruklu öğrenci, ön lisans, lisans ve lisansüstü düzeyde eğitim alıyor. (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı