Üreten terzi her zaman kazanır

Üreten terzi her  zaman kazanır


Aksaray’da müşterilerinin taleplerine göre en son çıkan modelleri tasarlayıp diken Kardın Bayan Terzi işletmecisi Doğan Sackan sektör hakkında bilgiler verdi.


Aksaray’da müşterilerinin taleplerine göre en son çıkan modelleri tasarlayıp diken Kardın Bayan Terzi işletmecisi Doğan Sackan sektör hakkında bilgiler verdi.
Terzi Doğan Sackan,"Sektörde birçok terzimiz tamir ve mağazadan gelen ürünlerle işini yürütmeye çalışıyor. Biz işletme olarak tamir değil de üretim yapıyoruz. İşletmemizde modayı takip ediyoruz. İnternetten en son çıkan modelleri burada kendim tasarlayıp yapıyorum. Sektörde ne kadar kendini geliştirsen o kadar geri dönüşleri oluyor ve bir adım diğer terzilere göre öne geçiyorsun. Geçen yıl işletmemde 2 bin parça bayan kıyafeti ürettik. Terzi olarak internetten aldığımız modele bir de ustalığımızı ekleyince görüntüden hariç bir kaç desende kendim katıyorum. Boş zamanlarda vitrinde duran mankenlere kendimin tasarladığım modelleri mankenlere asıyorum. Müşteri bu olay daha cazip geliyor. Modemleriniz neler dediği zaman bunlara gösteriyorum." dedi
“MART AYINDA BAŞLAYAN HAREKET KASIMA KADAR SÜRÜYOR”
Sektörde hareketliliğin söz, nişan gibi özel günlerin mart ayında başlamasıyla arttığını vurgulayan Terzi Sackan; “İşlerimizde ki hareketlilik haziran ile temmuz da düğünlerin başlaması ile daha da yoğunlaşır ve Kasım ayına kadar sürer. Yaz dönemi gurbetçilerimizin de bize ciddi katkısı var. Son yıllarda hazır kıyafet yerine kendi bedenlerine göre diktirip yurt dışına gönderiyorlar. Çünkü Avrupa ile bizim ülkemizin arasında fiyat farkı yüzde 60 bizde daha hesaplı." şeklinde konuştu.
“GEÇTİĞİMİZ YIL SEKTÖRDE BEREKETLİ BİR YIL GEÇİRDİK”
2018 yılının sektörde iyi geçtiğini belirten Sackan, genel olarak tesettür ile abiye tarzı ürünleri daha fazla ürettiklerine değindi. Tesettür tarzında ürünlerde renk olarak haki, tarçın, lacivert denilen renklerin daha fazla tercih edildiğine vurgu yapan Sackan, pardösüde bu yıl kaşelere dönüldüğünü söyledi.
“TERZİLİK MESLEĞİ GERÇEKTEN ALTIN BİR BİLEZİKTİR”
Sektörde eleman yetişmediğini belirten Sackan, "Terzilik mesleğini çıraklık, kalfalık ve ustalık dönemiyle beraber yaklaşık 20 senedir yapıyorum. Sanattan ziyade halkın eğitime önem vermesinden dolayı çırak ve kalfa bulmakta zorlanıyorum. Terzilik yapabilmek için bir eğitimden geçmeniz gerekiyor. Bu sanatı öğrenmek için çeşitli fedakârlıkları göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Bu sanat hiçbir zaman çalışmanızı boşa çıkarmaz. Bu meslekte daima ekmeğinizi kazanmanın yolunu bulursunuz. Dışarıda boşta gezen gençlerimiz bu mesleğin öneminin farkında olsaydı dört elle bu mesleğe sarılırlardı. Terzilik mesleği gerçekten altın bir bileziktir." dedi. Foto-Haber: Dilara ARSLANGEDİKLİ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon