‘Üretmeden ayakta kalmamız mümkün değil’

‘Üretmeden ayakta kalmamız mümkün değil’

‘KÖYÜMDE YAŞAMAK İÇİN BİR SÜRÜ NEDENİM VAR’
 

Aksaray Valiliği koordinasyonunda, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Ziraat Bankası desteği ile Aksaray’daki küçükbaş hayvan sayısını arttırılması amacıyla hazırlanan "Köyümde Yaşamak İçin Bir 'Sürü' Nedenim Var Projesi'nin protokol imza töreni gerçekleştirildi.
Konuyla ilgili açıklama yapan Vali Hamza Aydoğdu, Aksaray’ın tarımda İç Anadolu’nun inci konumda olduğunu söyledi. Aydoğdu , “Dünya büyük bir salgın geçiriyor. Bu salgınla birlikte ortaya çıkan gerçek şu ki, tarım eskisinden çok daha anlamlı ve kıymetli hale gelmiştir. Bu gün Aksaray tarımda İç Anadolu’nun incisi olarak devam ediyor ve edecektir. Bu proje ile 1 milyon olan küçükbaş hayvan sayımızı 1,5 milyona çıkarmayı hedefliyoruz. Dünya’nın gittiği yerde artık toprakların, suların ve tarımın çok önem arz etiği bir dönem yaşıyoruz ve bundan sonraki, dönemde de böyle olacak gibi duruyor. Aksaray sanayi, tarım, kültür ve turizm ile gerçekten keşfedilmesi gereken bir açık müzesi. ‘Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var’’ Projesi ile bankadan kredi çekemeyen ve hayvancılık yapmak isteyen bütün üreticilerimiz destekliyoruz. Ülkemizde şu anda 37 milyon küçükbaş hayvanımız var. Ziraat bankası ve Valiliklerin koordinesi ile inşallah bu projedeki  hedef  ise  80 milyon. Gerçekten üretmemiz gerekiyor. Üretmeden ayakta kalmanız mümkün değil. Bu projeye emek veren tüm kurum kuruluşlara teşekkür ediyorum” dedi.
KÜÇÜKBAŞ SAYISINI ARTIRMAYI ÇOK ÖNEMSİYORUM
Belediye Başkan Evren Dinçer, “Hayvancılık alanında da üreticilerimizi güçlü şekilde destekleme ve geliştirmeye yönelik projeler ülke ekonomimize katkı sunuyor. İlimizde 380 bin büyükbaş, 1 milyon küçükbaş hayvan sayımız var. Projenin beklentisi yüzde 50 fayda sağlamaya yönelik. Yani 1 milyon küçükbaş sayısı 1,5 milyona ulaşması hedefleniyor. Ülke ekonomisi katkı sunmak ve üreticilerimizin işletmesini büyütmesi için önemli bir proje hayata geçiyor” şeklinde konuştu.
BU KREDİLER KÜÇÜKBAŞ HAYVAN
ÜRETİCİSİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRECEK

"Köyümde Yaşamak İçin Bir 'Sürü' Nedenim Var Projesi'nde çitçilerin ve üreticilerin nasıl bir yol izleyeceğinden bahseden Aksaray Tarım ve Orman İl Müdürü Bülent Saklav, “Öncelikle üreticilerimiz İl ve ilçe müdürlüklerimize başvuracak. Burada uygun görülen üreticiler Ziraat bankasına yönlendirilecek. Banka tarafından kredisi uygun görülen çiftçi ve üreticilerimize ipoteksiz yılda 1 defa ödemeli ve 7 yıl vadeli sıfır faizli 100 bin lira, toplamda 150 lira küçükbaş hayvan ve yem kredisi verilecektir.” Bu sayede üreticilerimiz hem hayvan sayılarını arttıracak. Hem de kaliteli damızlık hayvan üretimi yapacaklar. Projenin hayata geçmesi ile doğduğu yerde doyacaktır” dedi.
ATIL OLAN İŞLETMELER TEKRARDAN CANLANACAK
Ziraat Bankası Müdürü Recep Özdemir,” Amacımız küçükbaş hayvan işletmelerinin kapasitelerine büyütmek ve atıl durumda olan işletmeleri ise tekrardan ekonomiye kazandırmayı hedefliyoruz. Yöresel koyun ırkları ile bölgesel kalkınma sağlanacak olan böyle bir projeyi, Aksaray ilinde faaliyete geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. “dedi.
BU PROJEDE BİZİM İÇİN ÇOK DEĞERLİ
Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk , “Ülkece tarım ve hayvancılığın her talebine çok ciddi desteklemeler veriyoruz” diye konuştu. Foto -Haber: Erkan ALTUNTAŞ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı