Vatandaşlara eşit ve ulaşılabilir sağlık hizmeti

Vatandaşlara eşit ve ulaşılabilir sağlık hizmeti

Aksaray Sosyal Güvenlik (SGK) İl Müdürü Bilal Akgün Sosyal Güvenlik haftasında Pandemi süreci nedeniyle kutlamalar yapılmayacağını belirterek basın mensupları aracılığı ile tüm vatandaşların sosyal güvenlik haftalarını kutladığını iletti. Akgün, Genel Sağlık Sigortası hakkında bilgilendirmelerde bulundu.
İl Müdürü Akgün açıklamalarında Genel sağlık sigortasının kişilerin öncelikle sağlıklarının korunmasını, sağlık riskleri ile karşılaşmaları halinde ise oluşan harcamaların finansmanını sağlayan sigorta olduğunu belirterek uygulamanın Sosyal güvenlik reformuna paralel olarak uygulamaya girdiğini belirtti.
Akgün, “Genel Sağlık Sigortası ile tüm sigortalılarımız bu kapsamda özel-kamu ayrımı olmadan tüm hastanelerden yararlanabilmekte isteği eczaneden ilaçlarını alabilme hakkına sahip olmuşlardır. Genel sağlık sigortası ile kişilerin ekonomik gücüne ve isteğine bakılmaksızın, ortaya çıkacak hastalık riskine karşı, toplumun bütün fertlerinin sağlık hizmetlerinden eşit, ulaşılabilir ve etkin bir şekilde faydalanması sağlanmıştır. Dünya da eşi benzeri bulunmamaktadır.2020 yılı itibariyle 88,29 lira gibi cüzi bir miktarda prim ücreti ödeyerek Kovid-19 tedavi giderleri dahil olmak üzere sağlıkla ilgili tüm yardımlardan yararlanabilmektedir. Sadece kendisi değil bakmakla yükümlü olduğunuz tüm aile üyelerini de kapsıyor” dedi.
İl Müdürü Akgün açıklamalarında ayrıca Genel Sağlık Sigortası başvurusu yapmak isteyen vatandaşların ikametgâh adreslerinin bulunduğu kaymakamlık nezdinde faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na başvurusu yapması gerektiğini, kişi başına düşen gelirin net asgari ücretin 1/3’ün altında olması durumunda sağlık yardımlarının yeşil kart adı altında hazine tarafından karşılanmakta olduğunu belirterek açıklamalarını sonlandırdı. (Haber Merkezi)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı