​Veterinerler odasından kene uyarısı

​Veterinerler odasından kene uyarısı


Aksaray Veteriner Hekimler Odası Başkanı Önder Yıldız, son yıllarda ölümcül sonuçlarla gündeme gelen Kırım Kongo Kanamalı Hasta Ateşi (KKKA) ve kenelerin bulaştırdığı hastalıklara karşı vatandaşları uyardı.


Aksaray Veteriner Hekimler Odası Başkanı Önder Yıldız, son yıllarda ölümcül sonuçlarla gündeme gelen Kırım Kongo Kanamalı Hasta Ateşi (KKKA) ve kenelerin bulaştırdığı hastalıklara karşı vatandaşları uyardı.
Yıldız ,” Yaz döneminde vatandaşların sıkça piknik ve dinlenme amaçlı kırsal bölgelere ve yeşil alanlara gittiğine dikkat çekerek, kenelerin oluşturduğu tehdit karşısında alınacak önlemleri anlattı. Kenelerin tüm dünyada kan emerek beslenen ve birçok hastalığın taşıyıcısı olarak hayvan ve insan sağlığını tehdit eden parazitler olduğunu bildirdi.
Son yıllarda bazı insan hastalıklarında başrol oynamaları sebebiyle kenelerin güncel hale geldiklerini ifade eden Yıldız , "Keneler birçok mikrop taşıyarak hastalıklara yol açarlar. Ancak en bilineni kuşkusuz son yıllarda ülkemizde de ölümcül sonuçlara yol açan KKKA hastalığıdır. Bunun yanı sıra yine kenelerin bulaştırdığı bakterilerin yol açtığı LYME hastalığı da yeni tehdit olarak görülmektedir. Tüm bunlar ülkemizin bulunduğu coğrafyada ciddi bir tehdit altında olduğunu göstermektedir" dedi.
Kenelerin farklı konaklama unsurlarında tutunma gerçekleştirmesi nedeniyle ilaçlama ile yok edilmelerinin mümkün olmadığını kaydeden Yıldız,”Mera kenelerinin üç konakçı da gelişimini tamamladığını söyledi. Yıldız, “alınması gereken önlemleri şöyle sıraladı: "Mera ve piknik alanlarındaki uzun otlar biçilmeli, çalılık alanlar temizlenmeli. Aşırı otlanmış alanlar sürülerek bir dönem (10 ay) boş bırakılmalı. Ahır, ağıl ve hayvan barınakları sıvalı olmalı ve kenelerin barınabileceği çatlaklar kapatılmalı. Özellikle büyük baş havyalar, mayıs haziran ve temmuz aylarında 25 gün ara ile 3 defa ilaçlanmalı. Keneler üzerinde parazit hayat süren örümcekler, bazı karınca ile kuş türleri, kene ve yumurtalarını yok ederler. Özellikle ahır ve kapalı alanlarda bu canlıların yuvaları bozulmamalıdır. Keneler kuşlarla ve yabani hayvanlar tarafından sürekli olarak bu alanlara taşınırlar. Bu nedenle ilaçlamalar kene yayılımına ve yumurtalarına karşı çözüm değildir. Kullanılan ilaçlar hem doğayı kirletip yararlı canlıları ve bitkileri yok etmekte hem de halk sağlığını tehdit etmektedir."
Kene tutunma süresinin KKKA hastalığının bulaştırılması açısından önemli olduğuna vurgu yapan Yıldız, "Çalılık, su kenarları, gür otların bulunduğu alanlara giren insanlar pantolon paçaları çorap içinde olacak şekilde ve uzun kollu giymeli, pet hayvanları kontrol etmeli, elbiselere kovucu insektisitler uygulanmalı. Bu bölgelere giren insanlar daha sonra başta koltukaltı ve kasık bölgeleri olmak üzere tüm vücutlarını kontrol etmeli. Vücutta keneye rastlanırsa hemen sağlık kuruluşuna başvurmalı, kene ezilmemeli, yapay ısı uygulanmamalı, keneyi uzaklaştırmak için herhangi bir kimyasal madde uygulanmamalıdır" şeklinde konuştu. Haber: Erkan ALTUNTAŞ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı