Veterinerlere yapılan saldırılara kınama

Veterinerlere yapılan  saldırılara kınama

Aksaray Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Önder Yıldız, Kayseri’de veteriner hekimlere yönelik art arda yapılan saldırıya yönelik açıklamalarda bulundu.
3359 Sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu'ndaki hükmün veteriner hekimleri de kapsayacak şekilde genişletilmesini istediklerini söyleyen Yıldız;  tıp hekimlerine yönelik şiddet benzerlerinin veteriner hekimlere de gösterilmeye başladığını kaydetti.
Mayıs ayında Kahramanmaraş'ın Türkoğlu ilçesinde hasta olan büyükbaş hayvanı muayeneye etmeye giden veteriner hekimin, tedavi ücretini yüksek bulan hayvan sahibinin sopalı saldırısıyla yaralandığını hatırlatan Yıldız, "Bu olayın bir benzeri Eylül ayında Kayseri'de de meydana geldi ve bir meslektaşımız ile bir veteriner sağlık teknikeri darp edildi. Bu üzücü saldırıların sıcaklığı henüz geçmeden önceki gün yine Kayseri'de bir kombinada, tüberkülozlu çıkan hayvanını imha ettirmek istemeyen yetiştirici meslektaşımızı darp etti. Öyle görülüyor ki, bu saldırılar ne ilk ne de son olacak. Geçmişte benzer olaylarda hayatlarını kaybeden arkadaşlarımız da olmuştu" diye konuştu.
OMUZLARIMIZDA AĞIR BİR YÜK VAR
Yıldız, veteriner hekimlerin halk sağlığını ve hayvan sağlığını düşünerek hareket ettiğini, ülke hayvancılığını geliştirip, gıda güvenliğini sağlamak için çalıştıklarını ve zoonoz hastalıklarla mücadele ettiklerini anlattı. Mesai saati gözetmeksizin son derece zorlu arazi şartlarında elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışan veteriner hekimlerin emeklerinin bu tür saldırılarla değersizleştirildiğini vurgulayan Yıldız, "Bu tür olayların artması meslektaşlarımızda hayvan ya da gıda işletme sahipleri tarafından şiddete uğrayacağı algısını artırırken, veteriner hekimlerin mesleğini gereği gibi yapmasına engel olmaktadır" dedi.  (Haber Merkezi)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı